Die größte
Sammlermesse in
Mittel- und Osteuropa
5.- 6. September 2025, Messegelände PVA EXPO Prag
Öffnungszeiten: Freitag 10 – 18 | Samstag 10 – 16
Für Facheinkäufer schon am Donnerstag (4.9.) von 16 bis 19 Uhr und am Freitag (5.9.) von 9 Uhr
První „sběratelská bankovka na světě, která je současně poštovní známkou“. Byla vydána k osobnosti rytce a grafika Bohumila Heinze, který shodou okolností slaví letos 130. výročí narození. Sběratelé bankovek, tedy pamětních listů v podobě bankovky, jsou již na podobná vydání zvyklí, ale tentokrát jde o unikát, nad kterým by měli zpozornět i filatelisté. Součástí bankovky je i československá poštovní známka vydaná v roce 1938 u příležitosti 20. výročí vzniku ČSR, kterou Bohumil Heinz podle návrhu Maxe Švabinského vytvořil. Motiv poštovní známky je, stejně jako původní známka, tištěna ocelotiskem z ploché desky, což povyšuje po technické stránce i samotnou bankovku. Ta je navíc opatřena známkovou perforací, čím se podtrhuje sama poštovní známka, která je díky ocelotisku perlou celé bankovky. Hlavním motivem, kromě poštovní známky je samotná osobnost Bohumila Heinze a jeho práce, která je zobrazena na rubové straně společně s motivem, který vytvořil pro Národní banku Československou. Bankovka je vydána v limitovaném číslovaném nákladu pouhých 700 kusů. Současně s bankovkou byl vydán i pamětní list s vlastní poštovní známkou provedený v odlišném odstínu známky. Na bankovce je odstín vycházející z aršíku, na pamětním listu naopak v barvě blížící se archové známce. Pamětní listy byly vydány v počtu 600 kusů a prvních 300 kusů se bude prodávat v párových sadách společně. Vydalo Muzeum cenných papírů.
Shodná čísla bankovky i černotisku. Čísla 1 – 300.
Čísla 301 – 700
Čísla 301 – 700
Grafické listy výtvarníka Milana Bauera inspirované knihami Julese Verna vydané ve formě vlastních známek. Vydáno u České pošty, celkem 25 různých motivů na poštovních známkách nominál „B“.
Na přední straně je Jawa 350/638 vyráběná v letech 1984-1994 v továrně v Týnci nad Sázavou. Na zadní pak konstruktér a zakladatel firmy František Janeček.
Edgar Allan Poe (1809-1849) byl americký prozaik, básník a literární kritik, který zanechal nesmazatelnou stopu ve světové literatuře jako průkopník detektivního žánru a mistr hororové literatury. Portrét zobrazuje intenzivní pohled autora a na rubové straně jsou vyobrazeny ikonické výjevy z jeho děl – havran sedící na náhrobku, který evokuje jeho slavnou báseň.
Přítiskový známkový devítiblok s kupony, na kterých jsou vyobrazena díla grafika, malíře a ilustrátora Jířího Boudy s tematikou železnice.
Sada tří kusů obálek s vylepenou známkou a dvěma kupony.
Sada tří obálek s vylepenou známkou a jedním kuponem.
Jeden kus obálky s vylepenou známkou a s jedním kuponem
Jeden kus obálky s vylepenou známkou a s jedním kuponem
Pamětní list v podobě bankovky vydala Česká basketbalová federace společně se slovenskými sousedy ke 100. výročí organizovaného basketbalu v obou zemích. Na lícové straně pamětního listu jsou vyobrazeny basketbalové legendy obou zemí. Za Česko jsou to Jiří Zídek starší a Milena Jindrová, oba byli v anketě v roce 2001 zvoleni nejlepším českým hráčem a hráčkou 20. století. Za slovenskou federaci jsou to jejich dvě největší legendy – Stanislav Kropilák a Anna Kotočová (za svobodna Janovčinová). Mezi tyto čtyři postavy jsou modrým písmem vloženy jména dalších basketbalových legend obou zemí. Jejich podobizny z fotografií přenesli do této podoby grafik Jakub Marek a kreslířka Karolina Koblen. Československo patřilo mezi původních osm signatářů a zakládajících členů Mezinárodní basketbalové federace FIBA v létě 1932. I tento historický fakt je vyobrazen na rubu pamětního listu. Na rubu jsou také k vidění sochy basketbalistů známého českého sochaře Zdeňka Němečka. Tištěno ve Státní tiskárně cenin kombinací ofsetu, ocelotisku, knihtisku a ražby. Pamětní list nese vybrané ochranné prvky, jako je speciální papír, tiskové techniky, fluorescentní barvy a metalickou ražbu. Česká basketbalová federace vydala celkem 10 024 kusů těchto unikátních pamětních listů ve třech speciálních sériích. Jedna série pod znakem CS odpovídá společné československé historii a dvě další nesou označení SK a CZ pro každou zemi zvlášť.
Bankovky v sériích nemají shodná čísla
Pamětní list ve formě bankovky s legendárním fotbalistou Antonínem Panenkou vydaný u příležitosti jeho 75. narozenin. Ke kulatému jubileu odkazuje také její číslo – 75. Emitováno v limitované edici 1976 číslovaných kusů (verze GOLD). Tisk je dílem Státní tiskárny cenin a Tiskárny Impéria a pamětní list obsahuje celou řadu ochranných prvků (např. hlubotisk, vodoznakový ceninový papír, mikropísmo, UV barva, sklopný efekt, ochranný metalický proužek a další). Každý pamětní list je samostatně uložen v kartonovém obalu s průhlednou kapsou. Vydala firma Osobnosti století.
Každá bankovka nese originální podpis A. Panenky!
Sešitek vlastních známek věnovaný 225. výročí narození geologa a paleontologa Joachima Barrandeho, kterého máme úzce spojeného s nálezy a studiem trilobitů na našem území. Autorem všech známek v sešitku je výtvarník Jan Sovák.
Čtyři kusy sešitků, podle sudoku.