Největší sběratelský veletrh ve střední
a východní Evropě
5.- 6. září 2025 (pá-so), Výstaviště PVA EXPO PRAHA
Otevírací doba: pátek 10 – 18 | sobota 10 – 16
Pro obchodníky již ve čtvrtek (4.9.) od 16 do 19 h a v pátek (5.9.) od 9 h
11:00 – Hosté na stánku České mincovny Antonín Panenka a Karol Dobiaš prezentují výtvarné návrhy na „své“ pamětní mince, které vycházejí jako pátá a šestá emise v sérii Československé fotbalové legendy.
13:00 – Pocta legendárnímu medailérovi prof. Jiřímu Harcubovi
Uvedení nové sběratelské sady České mincovny za účasti Zdeny Harcubové a akademických sochařů Jiřího Dostála a Jana Lukáše, Jaroslava Kopáčka.
Doprovodný koncert dívčího tria INFLAGRANTI
13:30 – křest sběratelské dopisnice s plakátem Černý tulipán a příležitostného razítka „Alain Delon – 80 let“ za účasti výtvarnice Olgy Poláčkové-Vyleťalové.
Před stánkem České pošty.
Osmdesáté narozeniny francouzského herce Alaina Delona oslaví letos veletrh Sběratel ve své každoroční Galerie klasiků, tedy sběratelských dopisnic, které nesou originální český filmový plakát, jenž se váže k oslavenci. Dopisnici v den vydání provází také speciální příležitostné razítko. Alain Delon se proslavil v řadě akčních detektivek jako Kdo nastaví kůži nebo Tři muží na zabití, my si ho však připomeneme klasickým filmem Černý tulipán režiséra Christiana Jaqueho. Plakát v roce 1967 pro tehdejší československá kina připravil malíř a grafik Josef Vyleťal (1940 – 1989). Jeho výtvarný rukopis, který tíhl především k surrealismu, se odrážel i v jeho tvorbě filmových plakátů. Ten, vytvořený k filmu Panna a netvor, byl v roce 1979 oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu Stříbrnou plaketou.
Dopisnici přijde pokřtít jeho manželka a též slavná výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová. Za své filmové plakáty, které tvořila od počátku 70. let, získala řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Například plakát k filmu Něžná dostal Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 1973. Není bez zajímavosti, že motiv plakátu vydala na poštovní známce v roce 2011 také Česká pošta.
14:00 – Host na stánku České mincovny Dominik Hašek přijde podpořit prodej pamětní medaile se svou podobiznou – část z výtěžku putuje na podporu projektů Nadace dětem Terezy Maxové. Dominik se setká s návštěvníky stánku Mincovny a bude odpovídat na jejich otázky.
14:30 – Autogramiáda výtvarnice Mariny Richterové a představení poštovní známky věnované Williamu Shakespearovi, kterou vytvořila pro Vatikánskou poštu.
Nestává se často, aby byl autor spjatý především s českým prostředím, vyzván k vytvoření poštovní známky pro cizí stát. Marinu Richterovou, grafičku, malířku a ilustrátorku, jež trvale žije a tvoří v Praze, vyzvala ke spolupráci poštovní správa Vatikánu. Výsledkem je poštovní známka věnovaná Williamu Shakespearovi, která bude mít českou premiéru právě na letošním Sběrateli. Vatikánskou poštovní známku uvede autorka, kterou proslavily poštovní známky W. A. Mozart a Franz Kafka vytvořené pro Českou poštu, osobně na stánku pošty Vatikán.
14:00 – 16:00 – Ocenění špičkových sbírek Klubu sběratelů kuriozit
Konferenční sál ve foyer, vstup volný
Každé tři roky probíhá v Klubu sběratelů kuriozit akce Sběratelství a v jejím rámci se hodnotí sbírky členů klubu i ostatních sběratelů. Akce proběhla poprvé v roce 1974, má už svou tradici a popularitu.
Udělují se diplomy za největší sbírky v oborech, kterým se věnuje větší počet sběratelů. Jsou například kartičkové kalendáříky, modely, pivní suvenýry, pohlednice, obaly a etikety. Klub mezi svými členy hledá také sbírky, které sbírá třeba jen jeden sběratel, ale mají špičkovou úroveň. Sbírky jsou prověřovány funkcionáři klubu, kteří posoudí, zda sbírka splňuje náročné podmínky a navrhnou nebo zamítnou udělení diplomu Pozoruhodná sbírka.
Cílem akce není vyvolat honbu za počet exponátů, ale je třeba ocenit sběratele, kteří jsou vytrvalí, trpěliví, nápadití a zajímají je nejen exponáty, ale také jejich historie a souvislosti.
Letos převezmou diplomy tři desítky členů Klubu sběratelů kuriozit poprvé v rámci veletrhu Sběratel. Zveme všechny, koho sběratelství zajímá!
O některých unikátech, které budou oceněny, se můžete více dozvědět zde.
Více o Klubu sběratelů kuriozit zde.
11:00 – Host na stánku České mincovny Josef Dvořák představí pamětní minci věnovanou jedné z nejkrásnějších pohádek z našich večerníčků Maxipsu Fíkovi. Česká mincovna mu při této příležitosti předá ocenění za celoživotní dílo.
12:30 – křest příležitostného poštovního razítka „Cvokařské muzeum – Cvokaři zdraví sběratele“.
Stánek Cvokařského muzea ve foyer
Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále (okres Příbram) je jediným muzeem v Evropě a patrně také na světě, které představuje namáhavou práci cvokařů ve cvokárnách. Denně dali až 40 000 ran kladivem, aby ručně vykovali na tisíc cvočků do vojenských bagančat či nejrozmanitějších hřebíků. Sbírání titěrných výkovků se stalo vášní Jindřicha Jiráska, který se historií již zaniklého řemesla dlouhodobě věnuje. Na stánku má pro návštěvníky připraveny pohlednice, magnetky, razítko, knihy, které napsal o Rožmitálsku a zdarma pro každého šerku a pifli. Co to je? To se dozvíte právě u něj.
13:30 – Křest nového známkového aršíku „Ochrana přírody – Sovy“ spojený s autogramiádou výtvarníků Libuše a Jaromíra Knotkových a rytce Martina Srba. Před stánkem České pošty.
Manželé Libuše a Jaromír Knotkovi patří k domácí výtvarnické špičce se specializací na floru a faunu. Jejich poštovní známka „Karlštejn“ ze série „Ochrana přírody – Karlštejnsko“ byla zvolena nejkrásnější známkou České republiky za rok 2013. Knihy, které ilustrovali, získaly řadu ocenění v soutěži o nejkrásnější knihu roku. Na letošním Sběrateli představí další pokračování série „ Ochrana přírody“. Jejím tématem jsou sovy.
14:00 – Představení absolutoria Jiřího Hanuše
Česká mincovny vydává práci mladého talentovaného autora, čerstvého absolventa VOŠ v Jablonci nad Nisou, oboru ražená medaile a mince a mimo jiné autora stříbrné 200 Kč mince k 25. výročí událostí 17. listopadu
15:00 – Uvedení nových poštovních známek ze série „Česká auta III“ a autogramiáda jejich autora Maestro Václava Zapadlíka.
Z důvodu nemoci autora se autogramiáda Maestro Václava Zapadlíka bohužel neuskuteční.
Legenda mezi milovníky historických vozů, malíř, kterému od 60. let prošlo rukama tisíce aut, ale také jazzman a výborný společník. Václav Zapadlík představí na letošním veletrhu nové vozy ze série Česká auta, konkrétně aerodynamickou Škodu Rapid a Škodu 1201 “sedan”, které uzavřou „třídílnou kapitolu“ věnovanou automobilům značky Škoda. Česká pošta mapuje díky Maestrově šikovné ruce historii světového a českého automobilismu již od roku 2010.
Do prodeje se dostanou nejen nové známky v podobě známkového sešitku, ale také pohlednice s motivem obou automobilů pro vytvoření cartes maximum (pohlednice a známka se shodným motivem a příležitostným razítkem vázaným k jejich uvedení nebo vzniku).
Na veletrhu budou v prodeji také všechny již dříve vydané „automobilové známky“ včetně úspěšného sešitku „Přivezli svobodu“. Malba jeepu z této série se pro letošní rok stala také ústředním motivem reklamní kampaně veletrhu Sběratel.
12:00 – Setkání členů a fandů portálu www.postcrossing.com . Přímo z veletrhu bude možné poslat speciální pohlednici s příležitostným razítkem, které oficiálně vydává Česká pošta. Hala 6.
Přátelé a fanoušci postcrossingu, kteří se zúčastní setkání, jež proběhne na veletrhu v sobotu 5. září od 12:00 hod v konferenčním sále v hale 6, budou první, kdo si bude moci koupit novou českou poštovní známku na téma Postcrossing .
Více o setkání zde.
14:00 (předpokládaný přílet) – Na letiště Letňany dorazí nově zrekonstruovaným letounem Praga E. 114 Air Baby „Letecká pošta“. Poté bude z letiště dopravena historickým automobilem Praga Super Piccolo na veletrh Sběratel.
Letoun Praga E. 114 Air Baby odstartuje z letiště Točná a zamíří na letiště Letňany, které leží v těsném sousedství výstaviště. Tady si poštovní zásilky převezme řidič automobilu Praga Super Piccolo a odveze je na veletrh. Česká pošta k této události vydala speciální dopisnici (pohlednici s předtištěnou známkou), jejímž autorem je malíř Václav Zapadlík.
Více o „Letecké poště“ najde zde.
13.30 – 16.00 – Setkání klubu sběratelů známek a celistvostí jednotlivých známkových území Geophila. Malý sál ve foyer.
Klub má v současnosti zhruba 700 členů a je otevřen všem zájemcům o sběratelství. V klubu pracuje pět sekcí – kalendáříky, modely a figurky, pivní suvenýry, pohlednice a sýrové etikety. Jsou i odborné skupiny sběratelů – čajové obaly a visačky, čepelkové obaly, čokoládové obaly, kuřácké potřeby, likérové a vinné etikety, papírové ubrousky a žvýkačkové obaly. Desítky členů klubu mají originální sbírky z nejrůznějších oborů, kterým se věnují jednotlivci nebo jen několik sběratelů. Noví členové najdou v klubu sběratelské prostředí, získají klubový časopis Sběratel i členské výhody na klubových akcích. Kompletní historii klubu najdete zde.
Popis nejzajímavějších exponátů si můžete prohlédnout zde.
a předmětů na veletrhu Sběratel
I letos bude postaráno o všechny malé sběratele. Dětský po celé tři dny veletrhu zajišťuje výtvarný atelier Art Fabrika.