Sberatel.info
3. října, 2019
Mezi další raritní habsburské mince v aukci patří například „1 dukát“ Ferdinanda II. z roku 1631 nebo vídeňský „4 Dukát Střelba“ Františka Josefa I. Oba jdou do dražby se shodnou vyvolávací cenou 390 000 Kč.
Mezi nejzajímavější nabízené položky z období předválečného Československa patří určitě zlatá medaile „10 Dukát“, kterou roku 1934 vydal k 300. výročí zavraždění Albrechta z Valdštejna Českolipský spolek a byla ražena v mincovně Kremnica. Její cena bude začínat na 470 000 Kč. Všechny dražené mince a medaile budou nabízeny v mimořádně zachovalých stavech, část mincí pak v kapslích společnosti Numismatic Guaranty Corporation (NGC).
Firma původem z USA, jež má v Evropě pobočku v německém Mnichově, zaměstnává přes třicet expertů, kteří určí stupeň zachovalosti mince podle škály, která je mezi numismatiky a obchodníkymezinárodně uznávaná. Mince je následně uzavřena do speciálního pouzdra z tvrzeného plastu spolu s certifikátem, který je pak vodítkem při jejím prodeji na volném trhu.
NGC ohodnotila už více než 44 milionů mincí a medailí, což z ní dělá světově největšího a nejdůvěryhodnějšího nezávislého poskytovatele této služby. Renomé této společnosti tak ještě zvyšuje likviditu takto certifikovaných položek v globálním měřítku. Stupeň zachovalosti je totiž, stejně jako v jiných sběratelských oborech, jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje cenu sběratelského předmětu.
Aukce bude probíhat v sále od 14:30 hod. a současně bude možné dražit na internetu a to po registraci na webových stránkách https://antiumaurum.auex.de/Auktion/Onlinekatalog?intAuktionsId=751, kde zájemci najdou také kompletní katalog aukce. Účast na aukci je možná také zadáním písemného limitu nebo dražbou po telefonu.
Zlaté nebo stříbrné mince získaly v posledních letech výrazně na ceně. Některé série zhodnotily za poslední desetiletí až trojnásobně. Důvodem je především rostoucí cena zlata a stříbra. Lidé si také uvědomují, že jim papírové peníze nepřinášejí zhodnocení, takže ukládají úspory do alternativních investic.
jj, Foto: Antium Aurum