Sberatel.info
8. května, 2016
Kmen byl objeven v místě, kde nyní stojí muzeum a dům kultury, v roce 1932 při úpravě studny a pramene. Nacházel se v hloubce 12 metrů, spolu s částmi stoličky mamuta či zubu nosorožce. Kmen je zkamenělý, prosolený slanou vodou. Archeologové usuzují, že jím protékala minerální voda, kmenem si lovec z doby mamutů upravil studnu minerálky a využíval ji, uvedla Petráková. Vystaveno bude i dřevěné potrubí nalezené v roce 2002 při rekonstrukci Jurkovičova domu. Potrubím se v 19. století přiváděla minerálka do tehdejších minerálních lázní. “Je to takový unikát, ještě to nikdo neviděl,” řekla vedoucí.
Nechybí ani zatím nejstarší objevená láhev Vincentky z roku 1911, etikety dalších minerálek či sbírka lázeňských pohárků. Lidé uvidí i interiéry lázeňských pokojů navržené architektem Dušanem Jurkovičem, který měl na vzhled Luhačovic velký vliv.
Archivní snímky zachycují pacienty a lékaře při léčbě, snímky pocházejí většinou z počátku 20. století. “Princip procedur se za sto let až tak nezměnil, léčba vychází z minerálních vod, využívání pramenů. Změnilo se vybavení a zařízení lázní, to je velice markantní rozdíl. Pohled do interiérů nás překvapí, jak prosté to vybavení bylo a s jakými omezenými prostředky v počátcích moderního lázeňství musela akciová společnost nakládat,” řekla Petráková. Nejstarší fotografie pochází z roku 1881.
Výstava představuje také osobnosti z přelomu 19. a 20. století působící v Luhačovicích. Například prvního národností českého lékaře Jana Picka, který v lázních pracoval v 80. letech 19. století, prvního lékárníka Ignáce Seicherta či prvního ředitele moderních lázní Františka Veselého.
Počátky organizované lázeňské léčby v Luhačovicích spadají do druhé poloviny 17. století, akciová společnost byla založena v roce 1902.
Výstava začne ve čtvrtek, potrvá do 6. listopadu.