Veletrh Sběratel v termínu od 11. do 12. září na výstavišti PVA Expo Praha s rouškami, ale jinak bez omezení. A hlavně s vystavovateli z celé Evropy a řadou atraktivních sběratelských novinek. Jak bude letošní mimořádný ročník Sběratele probíhat, popisuje jeho ředitel Jindřich Jirásek.
Mezinárodní veletrh Sběratel, který je plánován od 11. do 12. 9. 2020 (10. 9. – odpoledne pro obchodníky), tak bude první velkou sběratelskou akcí v Evropě po více než půl roce. Po tak dlouhém půstu není divu, že více 90 % tradičních vystavovatelů už nyní potvrdilo svoji účast a hlásí se řada nových.
Automobil Fiat 600 pomáhal motorizovat řadu zemí světa, kromě rodné Itálie i státy jižní Ameriky nebo například i v Jugoslávii. Poprvé byl vůz představen v Ženevě před 70 lety, v březnu 1955. Poslední kus “šestistovky” byl vyroben v listopadu 1985 v jugoslávské továrně Zastava. Se započítáním produkce v Itálii a dalších zemích během tří dekád vzniklo na pět milionů kusů Fiat 600 či jeho variant.
Česká národní banka (ČNB) emitovala pamětní stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího soudu. Jedná se o třetí sběratelskou minci z cyklu Instituce České republiky.
Výstava pohlednic s motivem lázeňského města a jeho okolí je souhrnem sbírek, které získala instituce za poslední čtvrt století. Na 100 let starých pohledech jsou mimo jiné již zbourané stavby nebo zaniklé vesnice.
Zatímco úvodní příčky únorového top ten patřily mincím, v jeho druhé polovině nebylo o zajímavosti nouze. Prodala se například hokejka z MS v Praze v roce 1972, kdy Češi ukončili vítěznou šňůru Sovětského svazu. Svého kupce ale našly i Bible za 25 tisíc korun, či pirátská loď ze sady Lego z 90 let.
Za prodej hrnků, triček či obrazů s nacistickou tematikou uložil Obvodní soud pro Prahu 5 řediteli nakladatelství Naše vojsko Emerichu Drtinovi tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Muž má zároveň zaplatit 288.000 korun. Peněžitý trest ve výši 720.000 korun dostalo také nakladatelství.
Padělky českých bankovek, které odhalila Česká národní banka v roce 2024, se vyznačovaly nízkou kvalitou. Většina z nich neměla napodobeny téměř žádné ochranné prvky. Počet nepravých peněz se oproti předchozímu roku výrazně snížil. Nejpadělanější bankovkou zůstala dvoutisícikoruna.
Největší jarní setkání sběratelů poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelského materiálu proběhne od 21. do 22. března v hotelu Olympik. Do Prahy se i letos chystá přes 80 dealerů z celé Evropy.
Známý československý autobus Škoda ŠM11 na 0 euro suvenýrové bankovce bude mít premiéru na jarním veletrhu Sběratel. Bankovka vychází ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a připomíná 100 let trvalého provozu autobusů v Praze.
Nová emise sběratelských bankovek „Legendární karoserie“ s motivy automobilů mistra Václava Zapadlíka, které spojuje originální design, bude mít premiéru na jarním veletrhu Sběratel. Ten se koná od 21. do 22. března v hotelu Olympik Praha.
Prodal se ale také například korunkový uzávěr od pivní lahve za 12 tisíc korun, vzácná turistická známky Sněžky za 33,5 tisíce korun, staré šlapací plechové autíčko za 9,5 tisíce korun či blůza a kalhoty nadporučíka hraničářského praporu za 38 tisíc korun.
Pivovarské knihy, plány na výstavbu hanušovického pivovaru, ale i nejstarší etikety, soudky či lahve jsou součástí nové výstavy ve Vlastivědném muzeu v Šumperku s názvem Ryzí příběh piva z hor. Expozice zároveň návštěvníkům připomene stopadesátiletou historii pivovaru i tradice pivovarnického řemesla
Numismatický a filatelistický veletrh proběhnou na výstavišti MOC ve dnech 1. a 2. března. Dohromady se na nich představí několik desítek dealerů z celého světa. Veletrh Sběratel mezi nimi samozřejmě nebude chybět.
Svoji sbírku kapesních kalendářů založil Lubomír Zamazal z Moravských Budějovic na Třebíčsku v roce 1965 na dvojici čerstvě vydaných žlutočervených kalendářů společnosti Sazka. Bylo mu 15 let a rozhodl se, že kalendáře začne sbírat. Po 60 letech jich má milion, což je největší sbírka kalendářů v Česku, jak v Pelhřimově potvrdila Agentura Dobrý den spravující české rekordy.
Pošta tak vzdává hold slavnému českému loutkáři Matěji Kopeckému a jeho nejslavnějším „hercům“. Námětem druhé únorové emise je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Velkou výstavu textilního tisku mezi lety 1920 a 1990, výstavy reklamní fotografie Freda Kramera, šperků nebo francouzského reklamního plakátu připravilo pražské Uměleckoprůmyslové museum pro letošní rok, v němž slaví 140. výročí založení. Zakládací listina muzea byla podepsána 7. února 1885.
Chcete výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky, fosilie nebo jen získat inspiraci pro vaše domácí tvoření? Navštivte prodejní veletrh Minerály a drahé kameny, který proběhne od 15. do 16. února v pražském hotelu Olympik.
Housle od legendárního houslařského mistra Antonia Stradivariho z roku 1714 se v newyorské aukci prodaly za 11,3 milionu dolarů (přes 274 milionů korun). Podle agentury AP však konečná cena nedostála odhadům aukční síně Sotheby’s, která věřila, že se strunný nástroj prodá za 12 až 18 milionů dolarů.
Největší aukční bitvy svedli sběratelé na Aukru o historický motocykl Wanderer K500, investiční Svatováclavský 10 dukát 1929 nebo sbírku tzv. kukaček.
Mosazný autorský odražek 100 milionové mince, dukáty a tolary v mimořádných zachovalostech z mincovny Kremnica, vzácné mince z období vlády Habsburků, které byly vyraženy na českém území, nebo vyhledávané československé dukáty bude v sálové aukci s Live Bidding dražit společnost Antium Aurum. Celkem se zájemci v pátek 7. února utkají v pražském hotelu Andaz o 499 položek.
Komplexní vývoj českého porcelánu od jeho počátků do současnosti představuje výstava „Český (figurální) porcelán tří století“ v Západočeském muzeu v Plzni. Je první, která přehled k českém porcelánu v takové šíři podává.