VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Peníze si do hrobu nevezmeš.“ Nová numismatická expozice mapuje dějiny nejen české měny

Sberatel.info

8. února, 2022

Východočeské muzeum v Pardubicích otevřelo novou numismatickou expozici s názvem „Peníze si do hrobu nevezmeš“. Věnuje se tradici české měny, představuje kabinet mincí, denárový poklad z 10. století a dějiny dolaru.

Titul expozice odkazuje na pomíjivost hmotných statků a hledání trvalých hodnot. Inspirací k pojmenování byla scéna s lichvářem, který se marně snaží uchránit své peníze před přicházející smrtí. Je součástí dřevořezného cyklu, který vytvořil v první polovině 16. století Hans Holbein mladší.

Expozice je umístěná ve sklepení severního křídla pardubického zámku. Návštěvník do ní vstoupí po příkřejším schodišti, na stěně ho uvítá kostlivec. Následuje Tisíciletá tradice české měny, kterou spojuje postava svatého Václava. Je symbolem české státnosti, od raného středověku se objevoval na mincích, je i na současné dvacetikoruně.

Mince i bankovky jsou reprezentativním výběrem. Prvorepubliková stokoruna s Masarykem v některých katolických kruzích budila pohoršení, protože je na ní nahá žena a nahé dítě. “Na bankovce to bylo vnímáno jako věc nepatřičná,” řekl historik a autor scénáře výstavy Petr Vorel.

Na podobě bankovek je patrné politické klima. Za protektorátu musela být stažena první verze padesátikoruny, protože se okupantům zdála žena s čapkou příliš vzpurná. Nahradila ji děvče s šátkem, které nemá tak zarputilý výraz. Po roce 1948 zmizel s padesátikoruny Milan Rastislav Štefánik, místo něj tam pak byl horník, dodal Vorel.

Návštěvníci se také seznámí s akademickým sochařem Zdeňkem Kolářským, expozice prezentuje jeho medailérskou a mincovní tvorbu. Jádro expozice pak tvoří trezorová místnost, ve které je denárový poklad, početný depot stříbrných denárů z počátků české státnosti, náhodně nalezený u Chýště na Pardubicku. “V roce 2020 byl prohlášen za movitou kulturní památku České republiky,” řekl vedoucí odborného úseku muzea Ladislav Nekvapil.

Poslední část výstavy tvoří dolarové měny, to znamená od českého tolaru raženého v Jáchymově od roku 1520 po současnost. Vysvětluje vývoj tolarových měn raně novověké Evropě i okolnosti přenosu původního jména tolar v 18. století na americký kontinent a následně do celého světa. “Výstava má i směnný kurz všech dolarových měn světa, jak se vyvíjejí vůči americkému dolaru,” řekl Vorel. Bude pravidelně aktualizovaný, dodal.

Více o expozici najdete zde.

ČTK, JJ, foto: Východočeské muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky