Sberatel.info
26. července, 2023
Cílem výstavy „Námořníci z českých zemí“ je upozornit na to, že i země uprostřed Evropy měla významné námořníky, kteří se plavili do dalekých zemí.
Na příběhy šlechticů, ale i měšťanů upozorňují fotografie, dokumenty, vyznamenání. Námořní plavbu přibližují modely lodí.
Děčín je po staletí spojen s říční plavbou, věnuje se jí stálá expozice v muzeu. Námořníkům dosud patřila jedna místnost. “Chtěli jsme připomenout zapomenuté příběhy námořníků. Stále je mnoho lidí, kteří měli v rodině námořníka. Památky na tyto osoby se přenáší jako vzácnosti z generace na generaci,” uvedl ředitel muzea Vlastimil Pažourek.
K nejstaršímu období se vážou dva vystavené námořní obrazy namalované kolem roku 1695. “Pro obyvatele českých zemí od středověku až po 18. století bylo jednou z mála možností jak se stát námořníkem, dát se k Johanitům a později Maltézským rytířům. Tam si vybírali většinou šlechtice,” řekl Pažourek. O osudech několika šlechticů – námořníků se návštěvník dočte na výstavě, kde nechybí ani model galéry.
Největší prostor věnovali muzejníci rakousko-uherské námořní flotile. “Češi byli zdatní technici, tisíce námořníků proto působilo v rakouském námořnictvu. Byli to zvláštní typy cestovatelů. Plavili se od Jaderského moře až do Asie. Památky po nich zůstaly v rodinách jako výjimečné věci,” řekl ředitel. Jedním z nich byl velitel vojenské ponorky Josef Holub, který za 1. světové války potopil Angličanům torpédoborec, za což dostal mnoho řádů od spojeneckých mocností. Zapůjčeny jsou z Národního technického muzea v Praze.
Prohlédnout si zblízka mohou zájemci podrobné modely lodí Zdeňka Tolara. Je jich tu 12, což je třetina jeho sbírky. “Na tu chceme výstavou také upozornit, zatím se nenašla žádná instituce, která by ji mohla prezentovat, přitom jsou to výjimečná díla,” uvedl Pažourek. Děčínské muzeum prostor na vystavení tolika modelů nemá.
Návštěvníci uvidí také uniformy z různých dob, mimo jiné uniformy německých námořníků. “Může to vzbuzovat kontroverze, že upozorňujeme i na námořníky fašistického Německa. Ale tehdy v Děčíně žilo mnoho německých rodin a ti kluci neměli na výběr,” poznamenal ředitel.
Pokud na výstavu vyrazíte s dětmi, můžete přímo v muzeu navštívit akci tematicky příbuznou. Sběratelská výstava “Dobrodružství s kapitánem Rudovousem” představuje veškeré a kompletní sady z kultovní série LEGO Pirátů z let 1989 – 1997. K vidění jsou původní sety, které byly získávané z celého světa, stejně jako už postavené lodě.
Více se o obou výstavách se můžete dozvědět zde.
ČTK, foto: Děčínské oblastní muzeum a Wikipedia (U27), popisek pod fotografií lodě Legie Wikipedia