Sberatel.info
7. června, 2024
České muzeum stříbra v Kutné Hoře otevřelo výstavu „Ve stínu pyramidy“ věnovanou starověkému Egyptu, mumifikaci a sběratelství egyptských starožitností v českých zemích. Návštěvníci si mohou prohlédnout i mumie kočky a sokolovitého dravce, amulety, skaraby, pohřební sošky, náhrdelníky a nádoby z počátku egyptské civilizace.
Ukazuje na ní mimo jiné mumii mladé urozené ženy Hereret, pohřbené v Lahúnu ve středním Egyptě.
Mumie prošla dvakrát radiologickými vyšetřeními: první se uskutečnilo na počátku 70. let minulého století, druhé na sklonku prvních let 21. století. Vyšetření mimo jiné prozradila, že žena zemřela mezi 20. a 30. rokem života.
Tělo je zabaleno v malované kartonáži a uloženo ve dvou dřevěných rakvích z cedrového dřeva, které zdobí půvabné portréty. Ostatky chrání původní přiléhavý, dobře zachovalý obal z obinadel, zbytků papyrů, dřeva a štukovací omítky. Tento kartonážový krunýř je podle odborníků výjimečně bohatě zdobený a celkově vydařený. Jsou na něm zobrazeny náboženské výjevy, které se vztahují k posmrtnému životu.
Téma starého Egypta muzeum považuje za velmi prestižní. “Vzhledem k rekonstrukci Městského muzea v Moravské Třebové můžeme teď jejich celou egyptologickou kolekci ukázat i u nás. Nově s ní vystavíme také další pozoruhodné starožitnosti a amulety pocházející z našich vlastních sbírek a ze sbírek Náprstkova muzea v Praze,” uvedla ředitelka muzea stříbra Lenka Mazačová.
K výstavě v budově Hrádku muzeum připravilo i vzdělávací programy pro žáky základních a středních škol. Po stopách mumie se vypraví i v létě, kdy bude muzeum pro školáky pořádat dva turnusy příměstského tábora.
České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Soustředí se na dějiny Kutné Hory jako královského horního města, na středověké důlní a mincovní památky, geologii kutnohorské oblasti a numismatiku. Exponáty speciálního fondu báňské techniky patří k nejstarším v Evropě.
Více informací se dozvíte zde.
ČTK, JJ, foto: Muzeum stříbra