Sberatel.info
7. června, 2017
Podle kurátorky Jarmily Klímové je nová výstava inspirativní pro návštěvníky, kteří s poznáváním hub teprve začínají. “Výstava zpracovává téma mykologické ilustrace – kreslené podoby hub. Je zaměřena zejména na knižní tvorbu a výukové tabule a podává srozumitelný přehled i ukázky z jejich historie,” uvedla Klímová.
Přerovské muzeum má ve svých sbírkách více než stovku školních obrazů s tématem hub, vznikly od poloviny 19. století až do současnosti. Nechybějí ani cenné historické exponáty. “Nejstarší vystavené tabulky pocházejí ze souboru Obrazy k názornému vyučování od Karla Slavoje Amerlinga z roku 1852. Pozornosti návštěvníků rozhodně neujde šest rozměrných školních obrazů ze 40. let minulého století od malíře Otakara Zejbrlíka, které ukazují hřib, muchomůrku a čtyři přírodní scenérie s mnoha druhy u nás běžných hub,” doplnila Klímová.
Součástí výstavy je také přehlídka atlasů a naučné literatury. Vytvářeli je mykologičtí odborníci sami nebo spolu s výtvarnými umělci; k vidění jsou díla Jana Macků, Františka Smotlachy a jeho syna Miroslava, Rudolfa Vejrycha či Václava Melzera. Návštěvníci si mohou prohlédnout také ilustrace přerovského mykologa Jiřího Polčáka, který stojí za řadou unikátních objevů. Před lety objevil například v Hostýnských vrších zcela nový druh houby. Dostala jméno slzečník papouščí.
V kontrastu s velkými nástěnnými obrazy představuje muzeum i ukázky miniaturních kreseb hub na poštovních známkách. “Do dějin mykofilatelie se zapsaly československé známky s houbami jako jedny z prvních, vznikly v roce 1958. Známky z téměř celého světa si návštěvníci mohou prohlédnout v reálné i zvětšené podobě,” dodala kurátorka.
Expozice Houby, kam se podíváš! je umístěna v prostorách Kaple na zámku, ve kterém muzeum sídlí. Otevřena bude do 1. října, dodali zástupci muzea.
ČTK, ilustrační foto: stamp-search.com