Sberatel.info
4. července, 2018
Expozice, jejíž trvání se plánuje minimálně na příští tři roky, obsahuje umělecké sklo z kolekcí Muzea Kampa, Uměleckoprůmyslového muzea, soukromých sběratelů i umělců. Pátá městská část pro expozici poskytla barokní vilu Portheimka nedaleko Anděla a oslovila k vytvoření muzea Nadaci Jana a Medy Mládkových, která provozuje Muzeum Kampa.
“Řada vystavených prací pochází z původní sbírky Medy a Jana Mládkových, kteří české skláře neúnavně sledovali a jejich díla vystavovali ve svém washingtonském, mnoha osobnostmi navštěvovaném domě, čímž pomáhali šířit slávu českého skla,” říká Jiří Pospíšil, předseda správní rady Muzea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Cílem expozice je zdůraznit atmosféru letního sídla slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Exponáty od sklářských mistrů zaplnily místnosti letohrádku nově nazvané Kaple, Hodovní síň, Mramorový sál, Krajina, Kabinet a Divadlo.
Expozice odkazuje k tomu, že na historii sklářství trvající několik tisíc let navázal v druhé polovině 20. století nový umělecký obor, ateliérové sklo. Ze skleněného materiálu začala vznikat díla srovnatelná se současným malířstvím a sochařstvím. Expozice v Portheimce připomíná tvorbu osobností jako Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, Miluše a René Roubíčkovi, Václav Cigler, Vladimír Kopecký, Jiří Harcuba nebo František Vízner, kteří tvořili ohnisko rozvoje ateliérového skla.
Stálé expozice budou v muzeu doplňovat krátkodobé výstavy. První se věnuje tvorbě americké výtvarnice Karen LaMonteové s jmenuje se Oděná světlem (na obrázku jeden z vystavených exponátů). Představí výběr křišťálových šatů, jimiž tato v České republice žijící a tvořící umělkyně proslula, uvádějí pořadatelé. Další výstava na podzim připomene sklárny firmy Inwald, které stávaly před sto lety na pražském Zlíchově.
ČTK, foto: www.karenlamonte.com