Sberatel.info
17. října, 2024
Repliky zlatých cihel, největšího nugetu na světě či ukázky zlata ze všech kontinentů v různých podobách zpracování nabízí nová expozice zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Využívá rozšířenou realitu, která reálné exponáty obohacuje o interaktivní virtuální prvky.
Návštěvník je tak svědkem znovuzrození magistra Kelleyho, projde improvizovanou štolou nebo před ním ožijí staré těžní stroje. Musí si ale nejdřív stáhnout do mobilu aplikaci nebo si v muzeum půjčit tablet. Zahájení expozice je plánováno na sobotu, řekla novinářům ředitelka muzea Šárka Juřinová.
Expozice vznikala zhruba rok. Nahradila obdobně zaměřenou výstavu, která byla stará zhruba deset let a podle Juřinové už neodpovídala moderním muzejním standardům. “Zlato je tak zajímavé téma, že jsme chtěli nabídnout zpracování, které zaujme i děti, vtáhne je do toho příběhu a vyvolá zájem o těžbu a historii zlata,” dodala Juřinová.
Návštěvník se v nové expozici ocitne se ve světě středověkých horníků, zhlédne přehlídku luminiscenčních minerálů i zlatých mincí. Protože ke zlatu patří poklady, naskytne se mu i pohled na repliku podmokelského pokladu, který obsahoval 50 kilogramů zlatých keltských duhovek.
V další místnosti vstoupí do makety kaple svaté Kříže na hradě Karlštejně, kde k němu promluví sám král Karel IV. v podobě zpěváka Dana Bárty. Do konce září je součástí expozice i kopie svatováclavské koruny, kterou vytvořil v létě roku 2016 na zakázku Středočeského kraje turnovský šperkař Jiří Belda mladší.
Jílovské muzeum se zaměřuje na informace o těžbě a zpracování zlata, nabízí i prohlídky historických zlatých štol. Jeho další expozice jsou věnovány trampingu, klášteru svatého Jana Křtitele na Ostrově u Davle a historii Jílového. Muzeum v blízké době čeká rozsáhlá rekonstrukce za 40 milionů korun, objekty ze 14. století mají problémy s vlhkostí, rozvody elektřiny a vody. Více než rok budou omezeny kulturní akce v budovách a na nádvoří, expozice ale zůstanou přístupné.
Těžba zlata v Jílovém dosahovala svého vrcholu ve 13. a 14. století, v té době Čechy byly jednou z hlavních produkčních oblastí zlata v Evropě. Muzeum vzniklo díky sběratelské vášni Leopolda Čiháka (1832 až 1915), který sbíral vše, o čem byl přesvědčen, že má vypovídající hodnotu. Profesí obchodník sbírku daroval městu, které v roce 1891 otevřelo muzeum. Nyní je tato instituce příspěvkovou organizací Středočeského kraje.
Více informací najdete zde.
ČTK, foto: Jílovské muzeum