Sberatel.info
16. února, 2025
Velkou výstavu textilního tisku mezi lety 1920 a 1990, výstavy reklamní fotografie Freda Kramera, šperků nebo francouzského reklamního plakátu připravilo pražské Uměleckoprůmyslové museum pro letošní rok, v němž slaví 140. výročí založení. Zakládací listina muzea byla podepsána 7. února 1885.
Na výstavě textilních tištěných vzorů z let 1920 až 1990 si návštěvníci budou moct podle kurátorky Konstantiny Hlaváčkové prohlédnout vzory na oděvech před nástupem digitálního tisku. „Takže najdeme skupinu puntíků z období po roce 1920, kytiček nebo leopardů,” řekla kurátorka. Výstava také zobrazí propagandistické vzory na šátcích, konat se bude od května do září.
V Galerii Josefa Sudka muzeum od 15. února uspořádá výstavu Sudkových fotografií pražské periferie. „Periferie je téma, které se prolíná celým jeho dílem,” uvedl kurátor Jan Mlčoch.
V muzejní budově bude první retrospektivní výstava nejvýznamnějšího českého reklamního fotografa 50. a 60. let Freda Kramera. V 60. letech Kramer podle kurátora Mlčocha jako jeden z mála v Československu využíval barevnou fotografii.
V květnu se muzeum vydá na letošní 24. Trienále v Miláně, jehož tématem je nerovnost. Česká expozice bude zaměřena na nedostupnost bydlení a bezdomovectví v Praze.
Výstava Fenomén Qubus od listopadu do února příštího roku představí stejnojmenné designérské studio k jeho 25. výročí. Následovat bude výstava Šperk a figura, historické i současné šperky z muzejních sbírek.
Od prosince do března 2026 bude příležitost zkoumat francouzský plakát jako fenomén, který ovlivnil vizuální kulturu na výstavě Esprit. Dobová média o plakátech podle kurátorky Lucie Vlčkové psala jako o nadoblačnosti ve všedním dnu. “Asi v tom duchu se budeme snažit představit francouzskou meziválečnou reklamní tvorbu, pro níž je charakteristická rafinovanost, šarm,” přiblížila Vlčková.
V říjnu se v Uměleckoprůmyslovém museu odehraje letošní Designblok, sbírkové předměty budou také zapůjčeny na zahraniční výstavy.
Ve své historizující budově od Josefa Schulze muzeum sídlí od roku 1900. Budova vznikla na zakoupeném pozemku mezi starým židovským hřbitovem a někdejší Sanytrovou ulicí na okraji Josefova.
Snahy o založení muzea uměleckého průmyslu v Praze byly od 60. let 19. století podle vzorů jiných měst, například Vídně nebo Liberce. Za vznikem muzea stáli zejména podnikatel Bohumil Gottlieb Bondy a rytíř Vojtěch Lanna, který instituci poskytl své sbírky. Část artefaktů byla vystavena po otevření Rudolfina v únoru 1885. “V roce 1885 jsme měli asi 272 sbírkových předmětů,” řekl Vondráček. Dnešní muzeum disponuje rozsáhlými sbírkami mnoha oborů, mnohé získalo ze zabaveného majetku po roce 1945 a 1948, kdy bylo zestátněno. V letech 2014 až 2016 stavbaři budovu zrekonstruovali.
ČTK, foto: Uměleckoprůmyslové museum