VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Brně vystavují šifrovací přístroj Enigma, používali jej Němci za války

Sberatel.info

20. června, 2024

Originál přenosného šifrovacího přístroje Enigma je ozdobou výstavy v Technickém muzeu Brno. Je věnovaná kryptologii, tvoří ji exponáty ze světa šifrování, kódování, sledování a odposlechů.

“Veřejnost se seznámí jak s principem fungování šifrovacího stroje Enigma, tak i s historií kryptologie od počátků šifrování zpráv až po dnešní aktuální téma kyberbezpečnosti,” uvedl garant výstavy Radek Slabotínský.

Enigma, šifrovací stroj založený na pohyblivých rotorech, vznikl už po první světové válce. Původně měl sloužit jako pomůcka pro bankéře a obchodníky, později našel využití v armádě, zejména té německé. Přístroje Enigma sloužily k šifrování komunikace mezi německými jednotkami a velením.

Kód stroje Enigma prolomili už v roce 1932 Poláci, a to za pomocí informací z Francie, poskytnutých německým špionem. Za války pak úspěšně četli tajné depeše nepřítele britští kryptoanalytikové pod vedením Alana Turinga.

Ve světových muzeích a soukromých sbírkách se zachovalo kolem 300 exemplářů Enigmy. Přístroj uchovávaný ve slovenském muzeu má zajímavou historii. Civilista šifrovací zařazení odcizil při nakládce vlaku před koncem války. Myslel si, že jde o německý ‘psací stroj‘.

“Po válce ho získal od svého kamaráda, který byl synem zmíněného civilisty, tehdy ještě mladý chlapec, později radioamatér a sběratel vojenských artefaktů. Až pak jako více než devadesátiletý se rozhodl svoji sbírku rozprodat, a právě v roce 2020 jsme od něj tento vzácný exponát získali do našich sbírek,” popsal spoluautor výstavy Peter Drozd.

Výstavu do Brna ji zapůjčilo Slovenské technické muzeum v Košicích a potrvá do 29. prosince.

Více informací najdete zde.

ČTK, foto: Technické muzeum Brno

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Jarní veletrh Sběratel

    Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

    21.03.2025 - 22.03.2025

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/jaro...
  • 18. brněnské sběratelské setkání

    Tradiční burza všech sběratelských oborů ve velkém sále veřejného ochránce práv, Údolní 39, Brno.

    12.04.2025 - 12.04.2025

    Brno, Česká republika

    https://www.filabrno.net...
  • Retro Garáž jaro

    Veteránská burza spojená s aukcí.

    26.04.2025 - 26.04.2025

    Lysá nad Labem, Česká republika

    https://www.retro-garaz....
  • Veletrh Antique jaro

    Největší domácí veletrh starožitností.

    24.04.2025 - 27.04.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.asociace.com...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum turistických známek

    Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

    Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

    https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
  • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

    Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

    https://www.muzeum-myto.cz/cs...
  • Muzeum Čtyřlístek

    Muzeum se sbírkou komiksů Čtyřlístek.

    Doksy, Liberecký kraj

    muzeum.mksdoksy.cz/
  • Muzeum miniatur

    Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.muzeumminiatur.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky