Veletrh Sběratel v termínu od 11. do 12. září na výstavišti PVA Expo Praha s rouškami, ale jinak bez omezení. A hlavně s vystavovateli z celé Evropy a řadou atraktivních sběratelských novinek. Jak bude letošní mimořádný ročník Sběratele probíhat, popisuje jeho ředitel Jindřich Jirásek.
Mezinárodní veletrh Sběratel, který je plánován od 11. do 12. 9. 2020 (10. 9. – odpoledne pro obchodníky), tak bude první velkou sběratelskou akcí v Evropě po více než půl roce. Po tak dlouhém půstu není divu, že více 90 % tradičních vystavovatelů už nyní potvrdilo svoji účast a hlásí se řada nových.
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti vystavuje motocykly značky Jawa ze sbírky Jakuba a Josefa Mikulcových. Návštěvníci si však mohou prohlédnout i další exponáty, například motor, nářadí, helmy nebo kožené bundy. Výstava nabízí také pohled do dílny sběratelů, kterou na několik měsíců přenesli do muzejních prostor.
Tržby za starožitné a sběratelské předměty na aukčním portálu Aukro.cz v říjnu činily zhruba 161,7 milionu korun, což oproti loňsku představovalo pokles o přibližně 3,8 procenta. Nejvyšší částka – zhruba 1,2 milionu korun – padla za vůz Alfa Romeo 2000 GT Veloce z roku 1972, který vlastnil zpěvák Karel Gott.
Před 50 lety vynalezl maďarský architekt Ernö Rubik šestibarevnou kostku, která nese jeho jméno a do dnešního dne se jí prodalo více než 450 milionů kusů po celém světě. Vídeňské muzeum užitého umění známému hlavolamu věnuje samostatnou výstavu.
Svého času se bez něj neobešel žádný hudební bar nebo diskotéka. Pro generace návštěvníků byl jukebox symbolem i příjemným společníkem – za každou vhozenou minci se totiž odvděčil oblíbenou písničkou. Jeho sláva dnes sice ustoupila modernějším technologiím, stále však není těžké na tuto hrací skříň narazit. První jukebox byl nainstalován před 135 lety.
V roce 1962 si právník a filatelista Jaroslav Elleder vyslechl trest 2,5 roku vězení a propadnutí celého jmění za údajnou spekulaci s protektorátními známkami. Zemřel v roce 1976. Stížnost pro porušení zákona podal v Ellederův prospěch ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Při pokusu šestnáctiletého Matthiase Richtera pokřtili v Pelhřimově osmý díl České knihy rekordů. V nákladu 8500 kusů ji vydala Agentura Dobrý den spravující databázi českých rekordů. Matthiasův výkon, při kterém na téměř osm vteřin udržel v zubech stokilového muže, bude aspirovat také na světový rekord.
Ručně tvořené šperky za použití kamenů, perel a drahých kovů, ale také klasické minerály z celého světa najdete na jednom místě na veletrhu Šperky a kameny, který se koná v sobotu 30. listopadu v hotelu Olympik Praha.
Poslední velké setkání sběratelů v tomto roce přilákalo do pražského hotelu Olympik několik tisíc lidí. Známky, mince, bankovky, pohlednice a další sběratelský materiál jim nabídlo přes 80 prodejců z celého světa.
Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
Největší sběratelskou cenu mají věci s příběhem a úplně nejlepší je, když sám sběratel je součástí příběhu. To je případ posledního letu Českých aerolinií, kterého se účastnil Michal Pupcsik. Sběratel se širokým záběrem přes řadu oborů, si z cesty přivezl nejen neopakovatelný zážitek, ale také řadu sběratelských artefaktů. Část z nich bude k vidění na vánočním Sběrateli.
Se vstupenkou na vánoční veletrh Sběratel je i letos možné navštívit tradiční veletrh starožitností Antique. Ten se koná 21. – 24. 11. na Novoměstské radnici v Praze. Sejde se na něm opět výběr těch nejlepších českých a moravských obchodů se starožitnostmi. Ústředním tématem akce jsou „Umělecké trendy a jejich návraty“.
Novou fantaskní bankovkou ze série „Bájné země filmového plátna“ je z filmu Grand restaurant pana Septima. V prodeji bude na vánočním veletrhu Sběratel 22. – 23. listopadu v hotelu Olympik Praha.
Atraktivní 0 euro suvenýr věnovaný automobilu Tatra 77 bude mít premiéru na vánočním veletrhu Sběratel. Československá ikona automobilového designu si letos připomíná 90 let od zahájení výroby. V prodeji bude také známkový devítiblok a další sběratelské merkantilie.
Odborná společnost filatelistických studií (OS FS) Svazu českých filatelistů pořádá ve dnech 12. až 17. listopadu na Kafkově náměstí v Praze, v rodném domě Franze Kafky, první výstavu vzácností ze sbírek předních českých filatelistů s názvem „Filatelie – rarity a příběhy“.
Pohromadě si je na výstavě s podtitulem „Pevnost z doby bronzové“ mohou návštěvníci prohlédnout poprvé. Doba bronzová se ve střední Evropě datuje přibližně mezi roky 2000 a 700 před naším letopočtem.
Výročí 150 let Velké pardubické, výtvarníka Vladimíra Tesaře a založení Světové poštovní unie, to jsou náměty říjnových známek České pošty.
Nového majitele ale našla i stará pivní láhev, jízdní řád pro léto 1930, model lokomotivy „ušatá“ či kompletní tvorba Jiřího Kulhánka.
Repliky zlatých cihel, největšího nugetu na světě či ukázky zlata ze všech kontinentů v různých podobách zpracování nabízí nová expozice zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Využívá rozšířenou realitu, která reálné exponáty obohacuje o interaktivní virtuální prvky.
Kdesi ve Francii se z hlíny, v níž ležela zakopaná více než tři desetiletí, vynořila malá soška letícího nočního dravce. Zdá se, že pátrání po zlaté sově, jedno z nejdéle trvajících hledání pokladu na světě, je teď u konce.