Sberatel.info
15. září, 2020
Letošní, 23. ročník veletrhu Sběratel, byl s nadsázkou označován jako první velká sběratelská akce v Evropě po více než půl roce. Málokdo předpokládal, že bude zřejmě na dlouhou dobu také poslední. I když s tím, jak se se každý den od začátku září zvedal počet nakažených covidem-19, rostl také počet vystavovatelů a návštěvníků, kteří se prostě obávali za současné situace přijet, nakonec vše dobře dopadlo.
Sběratelé si svou oblíbenou akci, jež probíhala od 11. do 12. září na výstavišti PVA Expo Praha, ujít nenechali a dorazili opravdu v hojném počtu.
„Všem návštěvníkům a vystavovatelům moc děkujeme za podporu a bezproblémové dodržování všech hygienických opatření, která jsme museli splnit, aby se mohl veletrh vůbec uskutečnit,“ říká Petr Jirásek, výkonný ředitel veletrhu.
Sběratel je už přes dvacet let největším setkáním sběratelů poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství ve střední a východní Evropě. Láká nejen sběratele z celého světa, ale také investory, kteří hledají zajímavé alternativní investice.
Vzhledem k tomu, že na jaře byla většina sběratelských veletrhů v Evropě i v zámoří zrušena, vypadalo to, že Sběratel bude první velkou oborovou akcí po pandemii Covid-19 v Evropě. Česká republika uvolnila v červnu restrikce související s pandemií a byly povoleny hromadné akce ve vnitřních prostorech. Jedinou podmínkou bylo rozdělit halu do sektorů. V každém se pak mohlo v jeden čas pohybovat až 1000 lidí.
Přípravy veletrhu se změnily v závod časem
Situace vypadala růžově, počet přihlášených vystavovatelů z celého světa se vyšplhal vysoko nad 200 a do Prahy se chystali návštěvníci z celé Evropy. Hranice byly otevřené, celorepublikový počet nakažených se pohyboval kolem 10 000 a denní přírůstek byl v desítkách lidí.
V druhé půlce srpna se však začala situace dramaticky měnit. Češi se začali vracet z prázdninových cest do Chorvatska, Itálie a dalších oblíbených destinací. Denní počet infikovaných začal rychle stoupat. Ministerstvo zdravotnictví tedy snížilo počet návštěvníků na sektor v hale na 500 a zavedlo používání roušek na akcích konaných ve vnitřních prostorách.
Ani to ale nepomohlo. Na začátku září už se denní nárůst lidí pozitivních na covid-19 pohyboval ve stovkách a brzy překročil tisícovou hranici. Dramatická situace dominovala (a dominuje) všem domácím médiím. Za kritické místo byla označena Praha, kterou na seznam rizikových oblastí postupně zařadila Velká Británie, Maďarsko a další země. V praxi to znamená, že občané těchto zemí musí po návratu do vlasti buď na test nebo do dvoutýdenní karantény.
Reakce na sebe nedala dlouho čekat – s každým dnem, kdy se v médií objevila nová alarmující čísla, se odhlásila další skupina vystavovatelů. Zahraniční firmy tvoří téměř polovinu všech vystavovatelů na veletrhu a jsou tedy pro jeho organizaci velmi důležité. Už tak dramatickou situaci pak ještě více zkomplikovalo rozhodnutí německé vlády, které dalo Prahu na „black list“ pouhý den před začátkem veletrhu. Řada vystavovatelů ze SRN naštěstí jezdí do České republiky už pár dní před veletrhem, takže většina z nich už na veletrh zůstala.
Krok Německa (který následovala Belgie) se však odrazil na návštěvnosti – Němci jezdí do Prahy rádi a tvoří na veletrhu 10 – 15 % návštěvníků. Letos jsme jich navíc čekali ještě víc. Veletrh totiž provázela 2. česko – německá výstava prvního stupně v Praze, vůbec první velká filatelistická akce v Evropě v roce 2020.
Bez návštěvníků z ciziny je veletrh poloviční
Veletrh Sběratel propaguje každý rok mohutná reklamní kampaň nejen na internetu, ale také na billboardech, plakátech nebo v rádiu. Cílený direct mail se vstupenkami pak jde na několik tisíc adres majitelů a ředitelů firem z celé České republiky. Na veletrh tak každý rok míří na 10 000 návštěvníků. Přesné číslo nejde určit, ženy a mládež do 18 let mají vstup zdarma – podporujeme tak ženy sběratelky a malé sběratele.
Za situace, kdy média prezentovala návštěvu Prahy tak, že s nadsázkou řečeno „kdo do ní přijede tak zemře“, bylo velmi těžké odhadovat, kolik návštěvníků opravdu dorazí. Velkou část, vedle cizinců tvoří mimopražští návštěvníci z celé republiky. Podle zkušeností pořadatelů veletrhů, které se uskutečnily na konci srpna a začátku září před Sběratelem, se jejich celková návštěva propadla tak o polovinu.
Výsledek je lepší, než se čekalo
Celkové výsledky letošního Sběratele jsou nakonec optimističtější, než to před jeho začátkem vypadalo. Propad počtu vystavovatelů se nakonec zastavil kolem čísla 160 a návštěvnost se pohybovala kolem 60 – 70 % obvyklého počtu návštěvníků. V sobotu bylo navíc v Praze extrémně krásné počasí, což samozřejmě organizaci jakékoliv akce ve vnitřních prostorách nepřeje ani za normální situace.
Rozdělení haly do oddělených sektorů – návštěvníci vždy museli vyjít z haly ven, aby se dostaly do vedlejšího sektoru, ani povinné nošení roušek nevzbudilo žádné negativní reakce. Uměle vytvořené široké ulice mezi stánky a stoly pak naopak přispěly k pohodlnějšímu nakupování. Elektronické snímače pohybu, které kontrolovaly počet lidí v jednotlivých sektorech, přinesly zajímavá čísla – mezi sektory migrovalo během dvou dní přes 16 000 lidí! Jistě, většina z nich byly ti samí návštěvníci, přesto se jedná o zajímavé číslo.
Na Sběrateli se každý rok koná také řada křtů a autogramiád nových poštovních známek, mincí a sběratelských bankovek. I přes napjatou situaci dorazili všichni pozvaní výtvarníci a návštěvníci stáli ohleduplně v řadě s rozestupy a čekali na podpis.
Spolu s tím, jak se opět zhoršuje epidemiologická situace nejen v České republice (aktuálně přes 2 000 nakažených za den), snižuje se také ochota lidí, na hromadní akce chodit.
Sběratel tak byl zřejmě posledním velkým setkáním sběratelů v Evropě na dlouhou dobu.
Přesto věříme, že jeho jarní ročník (26. – 27. 3. 2021) proběhne možná s rouškami, ale jinak bez omezení.
I přes apokalyptické zprávy, které se hrnou každý den z médií, dorazili na veletrh také všichni, které sliboval doprovodný program.