Sberatel.info
15. dubna, 2016
Soubor dvou stovek pohlednic od roku 1896 do roku 1917 představuje podle Hazukové pohlednice v češtině i němčině. V regionu bylo totiž hodně obcí s německy mluvícím obyvatelstvem a nesly zcela jiné názvy než dnes. Výstava představí také pohlednice neobvyklých formátů – velkoplošné, i netradiční techniky tisku.
“Takový soubor nebyl ještě nikdy v muzeu vystaven. Myslím, že ani nikdy v hluboké historii, takže je to opravdu rarita. Bude to soubor, který představí jak ty větší obce, samozřejmě v čele s Jindřichovým Hradcem, ale i miniobce, z nichž některé už ani neexistují,” řekla kurátorka výstavy Alexandra Zvonařová, správkyně národopisných sbírek muzea.
Zajímavé je podle ní to, že si v dřívější době i ty nejmenší obce vydávaly své pohlednice, “Dokonce i opravdu drahé pohlednice litografické, které si mohl dovolit málokdo,” uvedla.
Muzeum Jindřichohradecka má ve své sbírce rozsáhlý fond více jak 6000 kusů barevných a černobílých tištěných pohlednic. Základ tvoří jindřichohradecký region, ale sbírka nabízí i pohledy na jiné obce či vojenské karikatury. Většina zobrazuje především Jindřichův Hradec a jeho okolí v letech 1880 až 2009. Pohlednice znázorňují vedle Jindřichova Hradce také Dačice, Slavonice, Třeboň či Kardašovu Řečici.
Jindřichohradecké muzeum vzniklo jako městské v roce 1882. V roce 1928 byla otevřena nová expozice muzea v renesanční budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí, kde se muzejní expozice nacházejí doposud. Svůj nejatraktivnější exponát, Krýzovy jesličky, získalo v roce 1935. Ve své sbírce má přes 50 tisíc položek, což představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. Od roku 2003 je jeho zřizovatelem Jihočeský kraj.