Sberatel.info
24. července, 2018
Vystavené exponáty pocházejí ze sbírky Bronislavy Hazuzové z Radějova na Hodonínsku. “Začala sbírat deskové hry od firmy Schowanek a přidala tam své osobní hračky ze svého dětství. Postupně se k tomu nabalovaly panenky a přidávaly se další hračky. Sběratelka nechává hračky v původním stavu. Nerestauruje je, tak, aby se opravdu každý mohl podívat, jak ta hračka, když byla objevena, popřípadě zakoupena, vypadala,” vysvětluje Pitruzzello.
Návštěvníci podle ní mohou obdivovat například domeček pro panenky z roku 1930 a vzácné panenky s porcelánovou hlavou, o které bývá mezi sběrateli na aukcích velký zájem. Samozřejmostí jsou také kočárky a zhruba šest desítek deskových her. Kromě klasických her, jako jsou Monopoly a Dostihy a sázky, uvidí lidé na výstavě i deskovou hru věnovanou cestám Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Raritou je Pestrá cesta zeměmi koruny svatováclavské. Hra byla vydána v roce 1895 při příležitosti Národopisné výstavy v Praze a seznamuje děti s dějinami střední Evropy.
Jedinečné je i papírové loutkové divadlo z konce 19. století. “Dříve bylo zajímavé, že lidé nepřišli a nekoupili si věc hotovou, ale polotovar. Byly to papírové věci, které si museli vystřihnout, pak to tatínkové s dětmi podlepili nějakou překližkou, kartonem, a celé divadélko si sami sestavili,” říká Pitruzzello.
V hrací místnosti, která je nedílnou součástí výstavy, si mohou děti i jejich rodiče hrát se stavebnicemi, autíčky, domečkem pro panenky i kuchyňkou. Nechybí možnost kreslení a vystřihování, pro děti jsou připraveny také kostýmy princů, princezen a filmových hrdinů, například Batmana a Spidermana.
Výstava v Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí potrvá do 30. září.
ČTK, foto: Muzeum