VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum ve Svratce vystaví historické vánoční dárky

Sberatel.info

19. prosince, 2017

Městské muzeum ve Svratce na Žďársku připravilo tradiční vánoční výstavu, která letos nese název „Co přinese ježíšek“. Návštěvníci mají možnost vidět kolem dvou stovek nejoblíbenějších vánočních dárků pro děti, které se pod stromečky objevovaly od konce 19. století do 80. let 20. století. Lidé si také přečtou, jak na Vánoce vzpomínají známé osobnosti. Výstava začne 26. prosince, potrvá do 30. prosince. Muzeum očekává tradičně několik stovek návštěvníků.

“Vedle vysněných hraček, jako jsou například stavebnice nebo panenky, budou mezi exponáty také méně oblíbené takzvané měkké dárky,” říká ředitel muzea Martin Mudroch. Mezi nejstaršími vánočními dárky budou mít své místo lidové dřevěné hračky vyráběné v domácnostech na Žďársku na konci 19. století nebo takzvaná kotvová kamenná stavebnice. “Kluky bez rozdílu věku bude určitě zajímat německá stavebnice Merklin z 20. let minulého století podobná našemu Merkuru,” dodává Mudroch.

Mezi dárky, které na Vánoce dostávali rodiče a prarodiče dnešních dětí, se objeví například deskové hry, auta na dálkové ovládání nebo Rubikova kostka. Starší návštěvníci si určitě připomenou jeden z prvních kazetových magnetofonů Tesla A3 nebo první walkmany. Většina exponátů pochází ze sbírek svrateckého muzea, některé zapůjčili lidé z okolí.

Kromě historických vánočních dárků zpestří výstavu také texty několika známých osobností. “Na Vánoce prožité v dětství a své nejmilejší dárky zavzpomínají například hejtman Vysočiny Jiří Běhounek nebo zpěváci Marta Kubišová, Michal Prokop či Jiří Korn,” vysvětluje Martin Mudroch.

Městské muzeum ve Svratce uspořádá vánoční výstavu už popatnácté. Každoročně na ni přijdou stovky lidí. Výstavy se tematicky vždy alespoň okrajově dotýkají Vánoc. V minulých letech uspořádalo muzeum například výstavu betlémů, vánočních ozdob, hraček nebo formiček a vykrajovaček, které byly tradičním výrobkem svratecké firmy Mars. Návštěvnicky nejúspěšnější byla výstava v roce 2013 věnovaná čokoládovým dobrotám, na kterou se přišlo podívat na 1 500 lidí.

ČTK, ilustrační foto: Shutterstock

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • vánoční veletrh Sběratel

    Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství.

    22.11.2024 - 23.11.2024

    Praha , Česká republika

    www.sberatel.info/vanoce...
  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

  • Muzeum krajky a prodejní galerie

    Muzeum se sbírkou krajek.

    Vamberk, Královéhradecký kraj

    www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Muzeum s řadou zajímavých expozic, pod které, mimo jiné, spadá Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky