Sberatel.info
15. června, 2017
„Unavuje mne oslavování úspěchu, obzvláště, pokud se jedná o oblast inovace, kde je 80-90% nápadů neúspěšných.“ řekl West pro Smithsonian.com. Strávil sedm let studiem úspěchů i neúspěchů a názorů lidí na obojí. Na počátku prý neměl žádný jasný záměr, bral to jen jako zábavnou kratochvíli.
Po návštěvě Muzea nevydařených vztahů v chorvatském Záhřebu, kde jsou vystaveny sentimentální připomínky vyšumělých lásek, jako například psaníčka, medvídci, či jiné zaláskované kuriozity, dostal nápad na vytvoření Muzea neúspěchů.
Některé exponáty jsou až kuriózní. Kupříkladu maska béžové barvy, která by se dala využít jako rekvizita do jakéhokoliv béčkového hororu, je ve skutečnosti elektrická obličejová maska, určená k aktivaci a zpevnění obličejových svalů.
Podle Samuela Westa jsou nejzajímavější naopak ty kousky, které byly určeny k úspěchu, který se ale přes všechny prostředky nedostavil. Například PDA (osobní digitální asistent, v podstatě elektronický diář), který byl představen roku 1991, když byly dnešní notebooky ještě více fantazií než realitou. Mezi podobné produkty patří například Google Glass.
Nejen v odvětví elektroniky, ale i jinde se najdou podobní zmetci. Ať už se jedná o voňavku Harley Davidson, či pochmurnější, umělou průdušnici, kvůli které několik lidi zemřelo a její autor byl obviněn z porušení etického kodexu.
Muzeum neúspěchů má být vyvedeno ve skandinávsky minimalistickém designu a ukázat lidem, že úspěch nemůže být bez neúspěchu a risk se může a nemusí vyplatit.