Sberatel.info
20. března, 2016
Poukázal na to, že velký podíl návštěvníků tvoří právě školní výpravy. Centrum by ale mělo být přístupné i širší veřejnosti. “Objekt bude sloužit k provozování různých ukázek, dílen, rukodělných činností s dětmi, které se budou týkat zvyků někdejších horníků. Dosud jsme to dělali na Vojtěchu nebo porůznu,” uvedl Velfl.
Muzeum získalo objekt před dvěma lety a od té doby ho upravuje. Dříve v něm byly zámečnické dílny, garáže a archiv Diama. Muzeum k budově získalo i parkoviště, které bylo původně soukromých majitelů. “Interiér dáváme do původního industriálního stavu, to znamená režné kamenné zdivo, cihly. Bude to nasvícené bodovkami, dřevěný podhled bude dělat dojem staré hornické stavby,” popsal Velfl. Budova bude bezbariérová a bude mít kapacitu 70 míst. Její součástí bude zázemí včetně toalet a kuchyňky.
Slavnostní otevření bude 11. června součástí oslav 800 let od první písemné zmínky o Příbrami. Průvod krojovaných horníků a hutníků z tuzemska i ze zahraničí se odpoledne seřadí na náměstí J. A. Alise na Březových Horách a vyrazí Husovou ulicí kolem dolu Vojtěch k Anně. Tam ho uvítají fanfáry svatohorských trubačů a bude přestřižena páska u nového centra.
Součástí akce bude zahájení dvou výstav v areálu dolu Anna. První, nazvaná Pocta královskému hornímu městu Příbram, představí kovové plastiky z dílny uměleckého kováře Michala Šimka, druhá umělecké fotografie březohorského historického podzemí, jejichž autorem je Miroslav Zelenka. V cáchovně sousedního dolu Vojtěch bude zpřístupněna expozice Zmizelá Příbram, vycházející z Velflovy stejnojmenné knihy. Představí historické fotografie částí města, které se během let změnily k nepoznání, a další cenné dokumenty, mimo jiné faksimile nejstarší listiny o Příbrami z roku 1216 nebo ukázku nejstaršího vyobrazení městského znaku v graduálu z 80. let 16. století. Bude doplněna také o první veřejnou prezentaci archeologických nálezů objevených při rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka v letech 2011 až 2012.