Sberatel.info
15. dubna, 2016
Dohodu, která vyřešila léta trvající spor, dnes rakouský ministr kultury Josef Ostermayer označil za “šalamounské řešení”. Obě strany si totiž podle něj mohou zachovat tvář. Za tři kresby, které zůstanou muzeu, dědička původních majitelů žádné další finanční odškodnění nedostane, uvedl ministr.
Vídeňský židovský obchodník a sběratel umění Karl Mayländer byl v roce 1941 deportován do Lodže, kde posléze zahynul. Schieleova díla předtím ale daroval své životní družce, která je po válce prodala. Přesné okolnosti darování a prodeje jsou ale nejasné. Nezávislá komise se předčasem usnesla, že by kresby měly být vráceny dědicům původního majitele, neboť ten se jich zbavil pod nátlakem.
Složitost sporu tkvěla v tom, že kresby se dostaly do majetku soukromého vídeňského Leopoldova muzea. Pokud by totiž byly ve vlastnictví státní výstavní instituce, vrátily by se Mayländerově dědičce Evě Zirklové už v roce 2010, kdy komise rozhodla.
“Leželo mi na srdci, aby se dědička vrácení obrazů ještě dožila,” uvedla zástupkyně rakouské židovské obce Erika Jakubovitsová. Dvě kresby z let 1910 a 1915, které si Zirklová mohla sama vybrat, se dostanou do USA, kde žena žije. Podle listu Der Standard se hodnota všech pěti kreseb pohybuje kolem pěti milionů eur (135 milionů Kč).
Rakouský malíř Egon Schiele patří vedle Gustava Klimta a Oskara Kokoschky k hlavním představitelům Vídeňské moderny. Často pobýval také v Českém Krumlově, odkud pocházela jeho matka.