Sberatel.info
31. července, 2018
“Snažili jsme se tramping ukázat nejen jako něco minulého, ale jako fenomén, který ovlivnil životy desetitisíců lidí,” vysvětluje autor výstavy Jan Pohunek, který vede etnografické oddělení Národního muzea. Tramping podle něj stále žije a vyvíjí se, ačkoli počet trampů již není tak výrazný, jako v dobách největší slávy za první republiky.
Ačkoli se tato subkultura objevovala postupně, rok 1918 podle něj lze za počátek trampského hnutí označit. Důvodem je, že v tomto roce byla jižně od Prahy u břehů Vltavy založena trampská osada Ztracená naděje.
Pro účely expozice sestavené ke stému výročí této události byla jedna místnost Letohrádku Kinských proměněna v lesní tábořiště, kde návštěvníky přivítá intenzivní vůně čerstvého dřeva a zdi pokryté fotografiemi lesů. Cílem bylo podle Pohunka vytvořit příjemné prostředí spojené s trampskými aktivitami. Například hru na kytaru nebo manipulaci s kultovním batohem zvaným “usárna” si mohou zájemci vyzkoušet přímo ve výstavní síni.
Samotnou expozici pak tvoří zejména předměty ze sbírek etnografického oddělení Národního muzea, jakými jsou dobové fotografie, vlajky trampských osad či zápisky a umělecká díla významných představitelů trampingu. Informace o jednotlivých etapách vývoje hnutí doplňují sekce věnované aktivitám úzce spjatým s trampingem – hudbě a sportu. “Mimochodem, v trampském prostředí vznikl jeden celý sport: nohejbal,” podotýká Pohunek.
Výstava potrvá do 1. dubna 2020 a doprovázet ji budou hudební vystoupení, přednášky, projekce a workshopy.
ČTK, foto: muzeum