Sberatel.info
17. října, 2019
V levé části dopisnice je zobrazen korespondenční lístek používaný před 150 lety, kdy je na pozadí využito motivu historické mapy. Přítisk je pak doplněn textem, který tuto událost avizuje. Autorem grafické úpravy přítisku je Tomáš Říha. Přítisk označený logem oddělení Známkové tvorby České pošty je zhotoven vícebarevným ofsetem.
Známka s písmenem „E“ odpovídá ceně za prioritní obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g, která stojí 39 Kč. Prodejní cena jedné dopisnice bez razítka pak činí 44 Kč a s jedním příležitostným razítkem 45 Kč. Dopisnice vychází v nákladu 1800 kusů.
Korespondenčního lístek, jenž je vyobrazen na dopisnici, je vynálezem rakouského ekonoma Emanuela Hermanna, od jehož narození letos uplynulo 180 let.
Korespondenční lístky sbírají většinou filatelisté, kterých je v ČR podle tajemníka Klubu českých filatelistů Julia Cacka šest až sedm tisíc. Korespondenční lístky se mohou objevit i v kolekcích sběratelů pohlednic, zajímavé jsou také pro sběratele razítek, vysvětlil například ČTK za Klub sběratelů kuriozit Milan Degen. Nejžádanější jsou staré kusy, například exemplář od knihkupce a majitele tiskárny Augusta Schwartze, který v roce 1870 na adresní stranu natiskl obrázek dělostřelce, řekl Degen.
Za vynálezce dopisnic je považován Hermann, podle Degena ale už v roce 1865 navrhl korespondenční lístek Němec Heinrich von Stephan. Novinku se mu ale tehdy nepodařilo prosadit.
Díky tomu, že jsou na dopisnicích předtištěné známky, zaznamenaly velký úspěch. V Rakousku-Uhersku jich za první tři měsíce od zavedení byly prodány skoro tři miliony. Podle Degena je zajímavé, že v zahraničí se nyní objevují pohlednice s natištěnými známkami.
ČTK a JJ s využitím materiálu České pošty, foto: Česká pošta