Sberatel.info
25. listopadu, 2017
Mineralog a geolog muzea Jan Bubal považuje kolekci, jež čítá 226 kusů, za jeden z českých pokladů. Všechny kameny jsou původem z České republiky, jde o křemenné odrůdy – záhnědy, citríny a křišťál. Největším kamenem sbírky je záhněda o hmotnosti 508 gramů, dalších 16 kamenů má hmotnost nad 100 gramů. Tím je sbírka výjimečná, takto velké kameny v drahokamové kvalitě nalezené na území ČR jsou vzácné. “Převážná část výbrusů ve sbírce je z lokalit nacházejících se na Českomoravské vysočině, dva kameny pocházejí z lokality Rádlo u Jablonce nad Nisou,” uvedl Bubal.
V případě briliantového brusu záhnědy z lokality Záseka-Zahradiště o rozměrech 92 krát 63,5 milimetru muzeum zjišťuje, jestli se nejedná o největší broušený drahokam z území republiky vůbec. Podle Bubala ale nelze opomenout ani dokonale čisté brusy citrínů, které jsou celosvětově vzácné. “Ve svém rozsahu nemá sbírka zřejmě u nás konkurenci a největší brusy jsou výjimečné i ve světovém měřítku,” dodal.
Podle něj takto velké brusy kamenů z českého území nevlastní ani Národní muzeum v Praze, které má v ČR největší sbírku broušených drahých kamenů. Mezi vyhlášené už před získáním této kolekce patřila i sbírka turnovského muzea, která je po Národním muzeu druhá největší v republice. Fasetované brusy z území České republiky v ní ale byly dosud zastoupené v naprosto minimálním množství a brusy o hmotnosti nad desítky či dokonce stovky gramů v ní dokonce chyběly.
Muzeum totožnost sběratele na jeho přání nezveřejnilo. “Spolupracuje s námi 40 let,” uvedla Jakouběová. Muzeum od něj odkoupilo sbírku za aktuální cenu, jakou má v karátech. “Nebylo přihlíženo k historické a kulturní hodnotě, ta je výrazně vyšší,” uvedl Bubal. Na trhu by podle jeho odhadu mohl sběratel kolekci prodat minimálně za dvojnásobek. Kameny sbíral v letech 1980 až 1990 a část získal nákupem od jiných sběratelů minerálů. Všechny kameny jsou přesně lokalizované, což podle mineraloga unikátnost sbírky ještě zvyšuje. “Z velké části se totiž jedná o dnes již nedostupný materiál,” řekl. Fasetové broušení prováděl brusič drahých kamenů Jiří Baudyš z Turnova.
Muzeum část výjimečné kolekce vystavuje v prostoru Klenotnice do 3. prosince. Požádalo zároveň o grant ministerstvo kultury, aby mohlo část sbírky trvale vystavit.
http://www.muzeum-turnov.cz/
JJ, ilustrační foto:shutterstock