Sberatel.info
12. září, 2019
Už od čtvrtka bivakovali před branami výstaviště sběratelé 0 eurových suvenýrů. Nová sběratelská bankovka s motivem Karlova mostu se nakonec vyprodala v pátek kolem třetí hodiny.
Velké překvapení nachystala návštěvníkům veletrhu společnost Národní pokladnice. Gabriela Koukalová, bývalá česká reprezentantka v biatlonu a dvojnásobná stříbrná medailistka ze Zimních olympijských her pro ni vytvořila sadu medailí věnovanou dílu Alfonse Muchy. Slavná biatlonistka totiž medailérství, než se vydala na profesionální sportovní dráhu, studovala. Jak řekla na podiu, jako designérce se jí z medailí, které za dobu své sportovní kariéry vyhrála, nejvíce líbila ta z olympiády v Soči. Jako jednu z mála si ji také ponechala, zatím co ostatní většinou věnovala do aukcí na charitativní účely.
Fotbalový internacionál Vladimír Šmicer podepisoval na veletrhu dopisnici, kterou k letošnímu Sběrateli vydala Česká pošta. Jak se svěřil, jeho děda byl zapáleným filatelistou, poté sbírku převzal jeho otec a protože ho atmosféra veletrhu opravdu nadchla, zřejmě se jí začne nyní věnovat i on.
Na autogram kosmonauta Vladimíra Remka, který na stánku České mincovny představil novou sběratelskou sérii stříbrných mincí s názvem Sluneční soustava, se stála dlouhá fronta. Není divu, jeho portrét vyšel na řadě poštovních známek, takže to byla pro filatelisty velká příležitost.
Kyrgyzská pošta přivezla na veletrh nejen novou poštovní známku „Červená kniha Kyrgyzstánu“, ale také přímo jejího autora, moldavského výtvarníka Vladimira Melnice. Jak řekl před autogramiádou, sice alkohol nepije, ale české pivo rád ochutnal, protože to je při návštěvě Prahy povinnost pro každého cizince.
Do české knihy rekordů byla přímo na veletrhu Sběratel zapsána unikátní kniha o platebních kartách s názvem „Třicet let platebních karet v Česku a na Slovensku“. Má 964 stran, váží více než 5 kg a na výšku měří 6 cm. Připomíná 30. výročí emise první platební karty v Československu a vydalo ji Muzeum cenných papírů, nadační fond. Obsahuje téměř 4 800 obrázků a přes 8 000 záznamů o jednotlivých nákladech.
Součástí letošního Sběratel byla také tradiční konference Trading Expo & Alternativní investice. Účastníci se mohli dozvědět podrobnosti o investicích do forexu, nemovitostí, zlata, stříbra, ale také třeba whisky.
Veletrh Vinyl & Stero Expo provázel Sběratele v sobotu. Sjeli se na něj prodejci z celé Evropy a bylo pravdu z čeho vybírat. Velkou oblibu si pak získala samostatná část věnovaná jen rocku a metalu s názvem Rock & metal Market.
Každý kdo hodil do historické poštovní schránky na stánku Poštovního muzea jakoukoliv zásilku, na ni dostal speciální pamětní kašet. Jeho zásilka totiž cestovala historickým letadlem Lockheed Electra 10 A z leteckého dne v Letňanech na letiště Točná. Letoun, který ve 30. letech minulého století používal obuvnický magnát Jan Antonín Baťa, zvěčnil na poštovních známkách výtvarník Petr Ptáček a ty byly poprvé k vidění na letošním Sběrateli. Stejně jako jeho trilogie barevných litografií s výjevy z bojů československých legií v Rusku. Litografie zachycují bitvu na Bajkalském jezeře, přelet letadlem Tractor nad Vladivostokem a legendární obrněný vlak Orlík vydal Spolek pro podporu umění a sběratelství jako poctu k 100. výročí návratů legií do vlasti.
JJ, foto: veletrh Sběratel