Sberatel.info
15. dubna, 2016
“Jsme muzeum zaměřené na československé vozy, sbírku jsme chtěli doplnit o tuto polozapomenutou automobilku z Prostějova. Nikde jinde na světě podobná ucelená kolekce není. Čítá nyní 17 vozů, domnívám se, že už se příliš rozšířit nedá,” řekl dnes ČTK zástupce muzea Michal Konečný. Nové přírůstky se daří do sbírky získávat přes kontakty mezi příznivci veteránů. Před vystavením musejí exponáty obvykle projít ucelenou renovací, často se totiž prodávají jako vraky.
Vozy Wikov byly vyráběny v letech 1927 až 1939 v nevelkých sériích v prostějovské továrně na stroje a motory Wichterle & Kovářík, na domácím automobilovém trhu se podílely jen jedním procentem. “Snahou muzea je tedy připomenout historii malé moravské automobilky, která zanechala v Prostějově nesmazatelnou stopu, na niž můžeme být právem hrdi,” řekl Konečný.
V kolekci nechybí například unikátní Wikov 35 zvaný Kapka, první aerodynamický vůz vyrobený v Československu a jeden z prvních v Evropě. Vyrobeno bylo jen několik málo kusů, jeden z nich je v tomto muzeu. Veřejnosti byl poprvé představen v Praze na říjnovém autosalonu roku 1931. Svůj název dostal kvůli charakteristickém tvaru padající vody, který zaručoval nejmenší odpor vzduchu. “I když byl tento průkopnický vůz obchodně neúspěšný, rozpoutal obecné diskuse o opravdovém využití aerodynamických poznatků v praxi,” řekl zástupce muzea.
Kromě kolekce vozů Wikov představuje muzeum dalších zhruba 160 historických automobilů i motocyklů. Pochlubit se může také největší výstavou historických telefonů v České republice z let 1890 až 1980 čítající přes 400 kusů nebo více než 50 historickými radiopřijímači. Muzeum historických automobilů a motocyklů Veteran Arena otevřelo v těchto dnech svou šestou sezonu, od otevření v polovině května 2010 jej navštívilo téměř 140.000 návštěvníků.