Sberatel.info
2. května, 2019
Unikátním kouskem ve sbírce je první kočovný kinematograf zn. Pathé Frérea Paris Ústečana Josefa Hasenkopfa. “Koupil jsem ho v nějakém městě na burze, protože se mi přístroj líbil, teprve později jsem zjistit, jakou vzácnost mám,” řekl ČTK sběratel, který má na zahradě přes sezonu letní kino. “A skutečně promítám,” poznamenal v narážce na to, že promítání původně znamenalo pouze pouštění filmových pásků, a nikoliv snímků stažených z internetu.
Vystaveny jsou také kotouče, cívky a lepičky, převíjecí stoly, kazety a vše, co k filmu patří. “Táta nám kdysi promítal filmy v obýváku na zeď, což bylo pro nás děti něco mimořádného, tak jsem se dostal ke sběratelství,” uvedl Štěpán. Exponáty skladuje všude možně. Jejich přeprava je přitom velmi náročná. “Je toho hodně a je to těžké, musí se to rozebrat a postupně odvézt,” uvedl.
Vystaveny jsou také staré projektory na celuloidový pás. Zastoupeny jsou projektory všech běžných filmových formátů 8-9,5-16-17,5-35 milimetrů jak amatérských, tak profesionálních. Seznámit se lidé mohou s optickým záznamem zvuku na filmovém páse, domácími promítacími strojky na kličku, velkými projektory na kliku z doby, kdy se film promítal jako atrakce v různých kabaretech a kinech.
Své místo na výstavě mají i projektory pro kluby a domácnost, profesionální stabilní stroje pro kina, přenosné promítací stroje. “Je tu také několik prvotin jako například originální plakát prvního kina na světě, první filmová kamera na světě na osmimilimetrový film, první filmová kamera na světě na bateriový pohon z roku 1950, zvuková filmová kamera Klang na film 35 milimetrů a další,” uvedl kurátor výstavy Jiří Preclík. Výstava je otevřená do 2. června.
Více o akci zde – http://www.muzeumusti.cz/v2111/HISTORICKA-FILMOVA-TECHNIKA
Více o sbírce Miloše Štěpána – zde http://www.filmtech.estranky.cz/
ČTK, ilustrační foto: archiv Miloše Štěpána