VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Za poklady z Hedvábné cesty zamiřte do Vlastivědného muzea v Olomouci

Sberatel.info

19. prosince, 2017

Autentické mincovní poklady z oblasti Střední Asie, terakotovou čutoru římského legionáře, zbraně bojovníků Osmanské říše nebo artefakty ze starověké i středověké Číny nabízí výstava o Hedbávné stezce, kterou pořádá Vlastivědné muzeum v Olomouci. Expozici mapující tisíce let obchodních a válečných kontaktů mezi civilizacemi Starého světa zdobí téměř 200 cenných exponátů včetně mincí, zbraní, šperků i keramiky. Podle odborníků jsou mnohé z nich unikátní a veřejnosti nebyly dosud známé. Výstava je otevřena do 11. února.

Autoři pojali rámec výstavy geograficky. “Začíná se v době Říše římské, na konci výstavního sálu se návštěvníci dostanou do doby čínského císařství. Předměty, které jsou zde vystaveny, mají nebývalou historickou i uměleckou hodnotu a v tomto geografickém rámci se s nimi můžeme potkávat velmi zřídka. Nejčastěji jsou zde vystaveny zbraně, mince, poté šperky a v obecném pohledu předměty denní potřeby,” říká kurátor výstavy Lukáš Hlubek.

Podle autora výstavy Davida Majera je hodnota předmětů ze soukromých sbírek mimořádná. Kromě expozice ve Valticích, kde byla část z nich vystavena loni, nebyly veřejnosti známé. “Na výstavě jsou prezentovány například autentické mincovní poklady z oblasti Střední Asie. Dokumentují časové období od 1. století před Kristem až do vpádu Čingischánu do Střední Asie, tedy do začátku 13. století. Takové soubory předmětů ve Střední Evropě neexistují. Je to plejáda mincí dokumentující vývoj středoasijského mincovnictví po dobu 1500 let,” doplnil Majer.

V části mapující dějiny Římské říše je například terakotová čutora římského legionáře, sbírka římských stříbrných spon, takzvaných fibul. V oblasti prezentující Byzantskou říši autoři upozorňují na raritní sbírku vikinských válečných seker. “V oblasti Střední Asie prezentujeme část kolekce věnované gandhárskému království,” řekl Majer. Na výstavě nechybí ani zbroj perského válečníka, zbraně bojovníků Osmanské říše i řada artefaktů ze starověké i středověké Číny. Do historie se mohou vcítit i samotní návštěvníci – převléknout se mohou do kostýmů starověkých Římanů nebo posedět v orientálním hostinci, karavanseraji.

Starobylá Hedvábná cesta byla spojnicí Západu a Východu ve starověku, středověku i v raném novověku. Sloužila především k obchodním účelům, ale podle autorů výstavy byla často ovlivňována válečnými taženími. Hedvábná cesta, která protínala napříč staletími mnohé významné i polozapomenuté státy a civilizační oblasti, usnadňovala také výměnu v náboženské oblasti.

Více na: http://www.vmo.cz/rubriky/aktuality/hedvabna-cesta-vystava/

ČTK, JJ, ilustrační foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • vánoční veletrh Sběratel

    Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství.

    22.11.2024 - 23.11.2024

    Praha , Česká republika

    www.sberatel.info/vanoce...
  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum vltavínů

    Muzeum se sbírkou unikátních drahokamů.

    Český Krumlov, Jihočeský kraj

    www.vltaviny.cz/
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Muzeum kuriozit a fotografií

    Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

    Lezník u Poličky, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky