Sberatel.info
19. Juli, 2016
Expemplář našel na odvalu historické uranové šachty číslo 16 geolog z hornického muzea Pavel Škácha. Následoval náročný proces zkoumání a ověřování. Do vědeckých analýz se zapojili i odborníci z Národního muzea a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, kteří dospěli k závěru, že jde o doposud neznámý minerál. Vzácná přírodnina obsahuje měď, antimon a selen. Kámen má kovově lesklou barvu a je možné ho sledovat jen pomocí speciálních zvětšovacích aparatur a ve zvětšené podobě také na vyobrazení.
Muzeum se loni obrátilo s žádostí o zaregistrování na mezinárodní komisi pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci, která podle Velfla v těchto dnech potvrdila správnost předložené žádosti a zároveň souhlasila s navrhovaným pojmenováním Příbramit.
“Loni na Vánoce se to poslalo do Stockholmu, kde zasedala mezinárodní komise. Potvrdila, že jde o doposud neobjevený minerál. Čekali jsme, až komise odsouhlasí i námi navrhovaný název,” uvedl Velfl. Z 20 členů komise z celého světa bylo podle něj 17 pro a tři se zdrželi hlasování, protože se jim nelíbily háček a čárka v názvu.
Název Příbramit byl podle Velfla zvolen na počest místa nálezu a zároveň jako dárek k letošnímu výročí 800 let od nejstarší písemné zmínky o Příbrami a k 130. výročí založení muzea, jehož sbírku minerál obohatil. Muzeum chce objev představit návštěvníkům Prokopské pouti, která se bude konat 3. července.
Naposledy se podle Velfla našel na Příbramsku nový minerál před 27 lety. “Česká republika, speciálně Příbramsko, je brána jako významné místo, kde se čas od času něco poštěstí. A teď se to poštěstilo zrovna nám,” dodal Velfl.