Sberatel.info
16. April, 2025
Víc než 260 exponátů mapuje osobnost slavného zakladatele Velké Mongolské říše i jeho předchůdců a následovníků, umění i každodenní život dávných Mongolů.
Výstava zahrnuje předměty světového kulturního dědictví, které jsou v zahraničí k vidění jen výjimečně. Pocházejí ze sbírek Národního muzea Čingischán v Ulánbátaru a z Archeologického ústavu Mongolské akademie věd.
Ve třech sálech uvidí návštěvníci zlaté šperky, zbraně, oděvy, rituální masky, malby, keramiku či jezdecké vybavení včetně nejvzácnějšího exponátu z doby Velké Mongolské říše, unikátního dřevěného koňské sedla.
Expozice příchozí provede světem velikého chána v první čtvrtině 13. století i staletími před ním a po něm. Představí poklady z monumentálních podzemních hrobek hunských panovníků, zbraně a jezdeckou výstroj obávaných mongolských jezdců i připomínky jejich tažení, která na staletí změnila velkou část tehdy známého světa.
Nechybí předměty spojené s tajemným duchovním světem a mystikou tehdejších Mongolů, jejich každodenním životem a osobními příběhy.
Úvod výstavy přibližuje Velkou Mongolskou říši a jejího zakladatel Čingischána. Ten, ještě pod původním jménem Temüdžin, jako sjednotitel mongolských kmenů, přijal v roce 1206 tento titul, označující Velikého chána.
Druhá část výstavy vychází z četných archeologických nálezů z Mongolska a vypovídá o státních útvarech před příchodem Čingischána. Závěrečná část výstavy představí život v době Mongolské říše, hlavně prostřednictvím umění a kultury spojených s hlavním městem Karakoram.
Výstavu Čingischán, jež potrvá do 22. června, doprovodí komentované prohlídky, přednášky, workshopy, výtvarné ateliéry a lektorované programy pro školy. Uskuteční se také Den s Čingischánem nebo Festival mongolské kultury v Náprstkově muzeu.
Jedná se o první z letošních výjimečných výstavních projektů NM. Od 25. srpna muzeum nabídne 3,2 milionu let starou fosilii předka člověka druhu Australopithecus afarensis známou jako Lucy. Zapůjčí ji etiopské národní muzeum. Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě si zájemci budou moci prohlédnout po dobu 60 dnů.
Více se o výstavě dozvíte zde.
ČTK, JJ, foto: Národní muzeum