Sberatel.info
16. April, 2025
Nové známky České pošty propojují českou přítomnost na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace s nadčasovým uměním Alfonse Muchy a malebnou krajinou Pálavy. Známky nejen potěší sběratele, ale zároveň vyprávějí příběh o české kreativitě, kulturním dědictví i přírodních krásách.
První z nové trojice známek se věnuje oficiální prezentaci České republiky na světové výstavě EXPO 2025, která se koná od 13. dubna do 13. října na umělém ostrově Yumeshima v japonské Ósace.
Známka s písmenovým označením „Z“ (54 Kč) vyobrazuje moderní český pavilon postavený z dřevěných CLT panelů a skla – unikátní dřevostavbu bez kovové konstrukce, jež se stává architektonickým symbolem české účasti. V motivu nechybí ani lipový list a zelený maskot René – skleněná figurka inspirovaná dílem skláře Reného Roubíčka. Autorem grafické úpravy emise je Adam Hoffmeister.
Mucha na známkách – roční období jako pocta české secesi
Druhá známková emise, rovněž s nominální hodnotou „Z“, vzdává hold jednomu z nejvýznamnějších českých umělců – Alfonsi Muchovi. Aršík obsahuje čtyři známky inspirované slavnou sérií Roční období z roku 1896. Každá známka ztvárňuje jedno z období jako ženskou postavu v typickém Muchově stylu – éterické nymfy evokují nálady léta, jara, podzimu a zimy.
Mucha, který strávil podstatnou část své kariéry v Paříži, byl silně ovlivněn japonským uměním, zejména japonskými dřevořezy (ukijo-e), které se v době secese těšily mimořádné popularitě v Evropě. Stylizace postav, dekorativní linky i kompozice jeho děl nesou stopy této inspirace. I proto je Muchovo dílo v Japonsku dodnes nesmírně populární a těší se mimořádné úctě.
Japonsko se může pochlubit hned několika muzei a stálými expozicemi věnovanými Muchovi – nejvýznamnější je Mucha Museum v japonské Sakai, založené sběratelem a podnikatelem Masou Fujitou. Japonci vnímají Muchovu tvorbu jako harmonické spojení evropské elegance a východního smyslu pro detail a krásu.
Obálka prvního dne pak perokresbou připomíná první československé známky jejichž autorem byl také Alfons Mucha.
Vydání známek s jeho motivy právě v roce konání světové výstavy EXPO v Ósace tak nabývá hlubší symboliky – připomíná nejen umělecký odkaz, ale i kulturní most mezi Českem a Japonskem. Autorem grafické úpravy je opět Adam Hoffmeister.
Krásy naší vlasti: Jarní Pálava s Dívčími hrady a květy stepí
Třetí aršík v hodnotě 77 Kč nese poetický název „Krásy naší vlasti: Pálavské vrchy“ a zve na cestu do jihomoravské krajiny. Výjev zachycuje gotickou zříceninu Dívčí hrady (Děvičky), která se tyčí nad obcí Pavlov a vodní nádrží Nové Mlýny. Scéna je jarní – skalní stepi zdobí kvetoucí kosatec nízký a žlutý hlaváček jarní.
Výtvarníkem této známky je Adolf Absolon, známý svou láskou k moravské krajině. Celý aršík přináší nejen vizuální potěchu, ale i inspiraci k návštěvě tohoto romantického koutu Česka.
Všechny tři emise jsou tištěny ofsetem, v nákladech mezi 22 a 26 tisíci kusy aršíků. K dispozici jsou i obálky prvního dne (FDC), jejichž grafická zpracování rovněž odkazují na hlubší význam vydaných známek – od japonské architektury přes perokresbu Muchova návrhu až po Sirotčí hrádek u Klentnice.
Red, foto: Česká pošta