Sberatel.info
20. Januar, 2022
Armádní muzeum na pražském Žižkově bude po náročné rekonstrukci otevřeno letos na podzim. Návštěvníkům nabídne výrazně rozšířenou výstavní plochu, kavárnu nebo přednáškové sály. V tzv. klenotnici budou vystaveny největší poklady muzea například palné zbraně vyrobené pro císařovnu Marii Terezii či jediný dochovaný prapor z bitvy na Bílé hoře. Významná část muzea bude věnována připomínce první světové války a legiím.
Zásadní rekonstrukce budovy z období první republiky začala v roce 2018. Muzeum, které patří pod Vojenský historický ústav (VHÚ), převezlo své sbírkové předměty do depozitářů v Lešanech u Prahy a do náhradních prostor se přesunuli i jeho pracovníci.
VHÚ zveřejnil videa s novou podobou muzea, v nichž ředitel VHÚ Aleš Knížek například představil nový vstup do muzea, který vede pod původní dvoranu. V podzemí, které získalo prosklený strop, je recepce, odkud se návštěvníci dostanou do expozic nebo výtahem do kavárny. Přístup do muzea bude nově možný i z cyklostezky od zadní části budovy.
V podzemí vznikl zcela nový sál, ve kterém VHÚ plánuje podle Knížka požádat čtyřikrát ročně příležitostné výstavy. Týkat by se mohly historických témat nebo třeba vývoje zbraní. Další výstavy budou umístěny v prostoru původní dvorany, který vznikl jejím zastřešením. Určen bude i pro společenské akce. Připraveny jsou také přednáškové sály pro školní skupiny.
Do původního stavu bylo uvedeno foyer včetně někdejší výmalby stropu, který byl vyveden v národních barvách ohraničených zlatými pruhy.
Podle ředitele odboru muzeí VHÚ Michala Buriana nová expozice provede návštěvníky celými českými dějinami od 6. století do současnosti.
Představeno tak bude nejranější období národních dějin, období Přemyslovců a Lucemburků nebo války husitské a s Turky. V expozici věnované třicetileté válce bude vystaven jediný dochovaný prapor z bitvy na Bílé hoře. Další části se budou týkat třeba napoleonských válek nebo bitvy u Hradce Králové z roku 1866. Největší unikáty ze sbírek VHÚ budou podle Buriana vystaveny v tzv. klenotnici. Budou mezi nimi třeba palné zbraně vyrobené pro císařovnu Marii Terezii nebo pro císaře Františka Josefa.
Významná část muzea bude věnována připomínce první světové války a legiím, nabídne i rekonstrukci zákopů první světové války. Ty podle Knížka návštěvníka díky moderním technologiím zavedou přímo na bojiště.
Vystavena budou také díla československých umělců, kteří se první světové války účastnili. Další sály ukážou československou zbrojní výrobu ze 20. a 30. let minulého století nebo období mobilizace. Dobu druhé světové války představí zcela nová expozice umístěná v podzemí.
Rekonstrukce muzea měla původně stát asi 724 milionů korun, podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ale vícepráce navýšily cenu o 192 milionů. Část z nich podle NKÚ vycházely z objektivních a nepředvídatelných důvodů, dodatečné práce v hodnotě nejméně 28 milionů korun plynuly z chyb v projektové dokumentaci.
ČTK, foto: Vojenský historický ústav