Sberatel.info
10. September, 2023
Počet kovových platidel se tak snížil ze sedmi druhů na šest. Současně skončily i dvacetikorunové bankovky, které v oběhu plně zastoupila dvacetikorunová mince.
Současná česká koruna začala platit 8. února 1993, kdy se po rozpadu federace uskutečnila měnová odluka české a slovenské koruny. Česká měna zpočátku fungovala v podobě okolkovaných československých bankovek. Nové bankovky a mince byly do oběhu zaváděny postupně, zhruba za čtyři měsíce od odluky byly jako první do oběhu dány nové mince. Sada mincí původně obsahovala i ty haléřové.
Ty však byly později z důvodu jejich zanedbatelné hodnoty stahovány z oběhu. Před 15 lety, 31. srpna 2008, skončila platnost padesátihaléřových mincí, tehdy nejmenších drobných mincí v oběhu.
Hlavním důvodem, proč se Česká národní banka (ČNB) rozhodla stáhnout padesátníky z oběhu, byla skutečnost, že přestávaly plnit svoji úlohu a z oběhu se jich vracelo čím dál méně. Již před padesátníky potkal stejný osud deseti- a dvacetihaléřové mince, jejichž platnost byla ukončena 31. října 2003. Později Česká národní banka rozhodla ještě o ukončení platnosti padesátikorunové bankovky, kterou tak není možné platit od 1. dubna 2011.
Na českých územích se haléř poprvé objevil ve druhé polovině 14. století. Jako nejmenší nominál korunové měny ho zavedl císař František Josef I. v rámci reformy roku 1892, kdy Rakousko-Uhersko hledalo náhradu za krejcary a zlatky. Za dobu existence Československa a České republiky byly haléřové mince raženy v celkem osmi nominálních hodnotách: jedna, dva, tři, pět, deset, 20, 25 a 50 haléřů.
ČTK, foto: archiv