Sberatel.info
28. Mai, 2018
Celý soubor mají možnost návštěvníci poprvé vidět pohromadě po více než 70 letech. Pro výstavu se podařilo zapůjčit i dvě vzácné kresby italských mistrů 16. století ze sbírky Národní galerie v Praze. Původně byly součástí arcibiskupských sbírek v kroměřížském zámku a za druhé světové války, kdy byl zámek pod německou okupační správou, je někdo ukradl. Galerie je pak zakoupila v roce 1952 od soukromého sběratele. “Je to první příležitost v kontextu dochované kroměřížské kolekce vidět i kresby, které byly původně její součástí,” uvedla kurátorka Helena Zápalková.
Základ sbírky tkví ve sběratelství olomouckého biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna, který v roce 1673 získal vzácná díla od bratrů Franze a Bernarda Imstenraedů, obchodníků s uměním z Kolína nad Rýnem. Část kolekce podle nich pocházela ze sbírek popraveného anglického krále Karla I. (vládl 1625-1649). “Nelze to se stoprocentní jistotou potvrdit, ale jsou indicie, které tomu nasvědčují,” doplnila kurátorka.
V kroměřížské kolekci převažují italské práce 16. a první poloviny 17. století. Zastoupena jsou téměř všechna důležitá centra tehdejšího výtvarného dění – Řím, Florencie, Siena, Bologna i Benátky. “Mezi autory nalezneme taková jména jako Giovanni Bellini, Sebastiano del Piombo nebo Giulio Romano. Nedílnou součástí fondu je soubor dobových kopií. Velkou hodnotu mají zejména kopie zničených malířských děl, například detaily freskové výzdoby římského Palazzo Milesi od Polidora da Caravaggio,” uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.
V kolekci jsou výlučně kresby s figurálními náměty, jde o všechny typy kresebného projevu, počínaje jednoduchými, zběžnými náčrty a studiemi až po definitivní kresby, doplnila kurátorka.
Výstava s názvem Kresby starých mistrů ze sbírky Arcibiskupství olomouckého bude v muzeu otevřena do 19. srpna.
ČTK, foto: muzeum