Sberatel.info
8. Mai, 2016
Světově unikátní sbírka předmětů, jejichž společným jmenovatelem je habsburský panovník, se dostala do Terezína náhodou. “Zkoušel jsem oslovit města a muzea, ale odevšad mě v podstatě vyhodili,” vylíčil František Václav, který první kousky do své budoucí sbírky získal už v 17 letech. K císaři se dostal prý díky svému otci, který byl panovníkovi podobný. “Pak sbírka rostla, ale za socialismu jsem to nesměl nikde zmiňovat,” poznamenal.
Po 40 letech shromáždil rodák z Tachovska rozsáhlý soubor nejrůznějších předmětů od pohlednic přes talíře, fajfky, šavle, busty, knihy či mince až po hodiny. “Věci, které jsem přes aukční síně a různé burzy nakupoval po celém světě, jsou staré zhruba 100 až 150 let,” uvedl Václav.
Terezín sběrateli umožnil splnit si sen, kterým bylo ukázat umění předků veřejnosti. “Přál bych si, aby přicházeli nejen fanoušci historie, ale i návrháři užitého umění, aby viděli, jak v minulosti precizně lidé pracovali,” řekl sběratel.
Zatímco v minulosti musel svůj koníček tajit, dnes je milovníků rakousko-uherské historie mnoho. Podívat se do muzea v Terezíně mohou denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00.
Vedle dělostřeleckých kasáren mohou turisté zavítat do dalších objektů, jejichž oprava celkem stála skoro půl miliardy korun. Sdružení Terezín – město změny získalo na opravy peníze ze státního rozpočtu a evropských fondů. Odborníci opravovali objekty Kavalír 2, Retranchement 5, okolí staveb včetně opevnění, kasárna a jízdárnu. “Je to rozšíření nabídky pro turisty, kteří doposud jezdili hlavně do Památníku Terezín. Ten je spojen s pohnutou historií města za druhé světové války, opravené památky nabízí něco na odlehčení, ukazují celou historii pevnosti a život v ní,” popsal ČTK ředitel sdružení Václav Kubíček.
Terezín vznikl za vlády Marie Terezie a císaře Josefa II. jako nově založená pevnost na konci 18. století. Jejím cílem bylo zabránit útočníkovi ze severu postupovat směrem na Prahu. Proto byla vybavena systémem nejmodernějšího bastionového opevnění.
Za druhé světové války Terezín zneužili nacisté, kteří v něm zřídili židovské ghetto a věznici gestapa. V 90. letech poznamenal město odchod armády a v roce 2002 povodně. Od opravy památek si město slibuje, že se mezi tlusté zdi vrátí život díky turistům.