VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Hugh Hefner – mediální magnát, který dal světu Playboy

Sberatel.info

15. April, 2016

Jeho Playboy odstartoval před 63 lety doslova sexuální revoluci, ale on tehdy o úspěchu prvního čísla pochyboval. V legendárním časopise pro úspěšného muže, který mediální magnát Hugh Hefner založil, se nechaly v plné nahotě fotografy zvěčnit třeba zpěvačka Madonna nebo modelka Cindy Crawfordová. Výstřední milovník ženské krásy Hefner, který v sobotu 9. dubna oslaví devadesátiny, je stále formálně šéfredaktorem Playboye, i když nahota na stránkách časopisu už skončila.

Příběh Hefnerova života byl v podstatě jednoduchý a přímočarý, ale i trochu pohádkový. Narodil se v Chicagu do konzervativní metodistické rodiny. “Objetí žen jsem si užil až od mých zajíčků,” vzpomínal později. I přes vysokou inteligenci (údajně má IQ 152) a diplom z psychologie ale tíhl spíš ke kreslení. Díky němu se dostal i do časopisu Esquire. Jenomže pak se Esquire rozhodl přestěhovat z Chicaga do New Yorku.

“Buď mi přidáte pět dolarů, nebo nikam nejdu,” reagoval tehdy muž, který živil manželku a svou malou dcerku. Protože mu nepřidali, zrodil se nový časopis – Playboy. Původně se ale měl jmenovat Stag party (Pánská jízda), název Hefner změnil až na poslední chvíli v kuchyni svého bytu, kde první číslo na koleně dělal. Jeho tahákem byly nahé snímky tehdy nepříliš známé blonďaté herečky Marilyn Monroeové, kterou k focení za pár set dolarů přemluvil Hefnerův známý fotograf. Na titulní stránce pak nad hlavou této budoucí “sexbomby století” chybělo i číslo vydání.

“Nepočítal jsem tehdy, že by někdy bylo potřeba nějaké další,” vzpomínal později Hefner. Jenomže 50.000 prodaných výtisků jeho plány zásadně změnilo. “Sex je trefa do černého,” psal v dopise investorům a ti mu dali za pravdu. Hefnerovo impérium mohlo začít růst. Již od druhého čísla měl Playboy jako značku ušatou zaječí hlavu. Duchovním otcem symbolu byl tehdejší umělecký ředitel Arthur Paul, který stál také za celkovým designem časopisu. V lednu 1954 se na stránkách magazínu poprvé objevila odhalená playmate (dívka měsíce), kterou se stala herečka a modelka Margie Harrisonová. V roce 1960 se pak “zajíčci”, tedy dívky v rozverných kostýmech, objevili na párty v Playboy Clubu v Chicagu. Maska se pak ujala jako ozdoba hostesek při nejrůznějších příležitostech.

Hefner svůj časopis vybudoval vedle – ze současného pohledu – decentní erotiky na kvalitní novinařině a prohlásil, že “před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme vynašli až my”. Časopis psal o všem, co měl muž své doby znát, tvořil styl. Vedle informací o pánské módě i o nápojích, jídle, spotřebním zbožím či autech. Do Playboye psali význační literáti, další celebrity věnovaly časopisu exkluzivní rozhovory. V polovině sedmdesátých let si tento styl oblíbilo minimálně 6,5 milionů mužů, kteří si časopis kupovali. Hefner si mohl dovolit expandovat. Koupil si “Velkého králíka” (vlastní Boeing 747), po celé zemi rozprostřel síť svých klubů a ve svém sídle Playboy Mansion v Los Angeles seznamoval smetánku světa se svými zajíčky.

Svoji odhalenou krásu ukázala v Playboy řada slavných osobností: Bond-girl Ursula Andressová (1965), herečka Kim Basingerová (1983), zpěvačka Madonna (1985), herečka Pamela Andersonová (1990), zpěvačka Samantha Foxová (1996) nebo německá krasobruslařka Katarina Wittová (1998). V březnu 1964 se na obálce objevila i česká herečka Olga Schoberová, kterou si údajně pro focení vybral sám Hefner. Následovala ji v srpnu 1987 modelka Pavlína Pořízková. V Československu vyšlo první číslo časopisu v dubnu 2011, jako šestnáctá mutace měsíčníku na světě a po maďarské druhá v postkomunistické Evropě. První playmate se stala tehdy dvaadvacetiletá modelka Šárka Lukešová.

Už v průběhu 80. let se ale jeho obchodní úspěch zadřel. Pod tlakem musel rozprodat umělecké sbírky i část impéria. Suita jeho osobních milenek, vybíraných samozřejmě z modelek Playboye, se zmenšila na sedm. Hefner, Playboy a jejich říše se ocitli pod tlakem zákazníků, požadujících stále otevřenější erotiku. V roce 1985 nakonec Hefner odešel do ústraní a své království předal dceři Christine. Zpět pod svoji kontrolu získal Hefner Playboy v roce 2011.

Revoluci v historii Playboye znamenalo loňské rozhodnutí o konci nahoty na jeho stránkách. Podle vedení magazínu je nahota v době snadno dostupných pornografických webů již překonána. Poslední nahou “dívkou měsíce”, v pořadí 749. playmate, se stala pětadvacetiletá blondýnka Kristy Garettová, která se narodila v Gruzii a vyrůstala v Rusku.

Hefner je potřetí ženatý. Přestože plánovanou třetí svatbu jeho přítelkyně Crystal Harrisová v červnu 2011 na poslední chvíli zrušila, pár si nakonec řekl své “ano” v posledních hodinách roku 2012. Hefnerovým přáním je být po smrti nablízku slavné Marilyn Monroeové. Proto si koupil na losangeleském hřbitově, kde je legendární herečka pochována, volný hrob hned vedle jejího.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum Čtyřlístek

    Muzeum se sbírkou komiksů Čtyřlístek.

    Doksy, Liberecký kraj

    muzeum.mksdoksy.cz/
  • Muzeum domečků, panenek a hraček

    V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

    Litomyšl, Pardubický kraj

  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Muzeum radiopřijímačů

    Muzeum se sbírkou historických rádií.

    Hořice na Šumavě, Jihočeský kraj

    www.horicenasumave.cz/informace-o-obci/m...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter