VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Liberci osvětlují světla ze zbourané dominanty Dejvic

Sberatel.info

16. März, 2016

Součástí expozice Severočeského muzea v Liberci se nedávno stala část svítidel z loni zbouraného hotelu Praha, který býval dominantou pražských Dejvic. Nejsou ve vitríně jako další exponáty, mají ale i praktické využití. Osvětlují prostor před vstupem do malého výstavního sálu. Světla jsou dílem světoznámého skláře Stanislava Libenského. ČTK to řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

“Pokud to lze, občas předměty, které jsou ve sbírkách, využijeme jako funkční záležitost. Krásným příkladem jsou svítidla,” uvedl Křížek.Už dříve se například vrátily do hlavního sálu čtyři lampy. Prostor osvětlovaly od otevření muzea v roce 1898, ale v 80. letech minulého století je nahradily obrovské lustry. Aktuálně jsou to zřejmě nejstarší funkční lampy elektrického osvětlení v Liberci.

Muzeu se také loni podařilo získat z bývalého sídla liberecké Oblastní galerie osvětlení, které v 50. letech navrhl český architekt Otto Rothmayer známý zejména přestavbou interiérů na Pražském hradě. Jde o jedinou jeho známou realizaci pro Liberec. Rothmayerovy originální osvětlovací mosazné konzole jsou v malém výstavním sále, spojovací chodbu před ním nyní osvětlují Libenského světla. I ta považuje Křížek za výjimečná.

Původně je Libenský navrhl pro hotel Praha, který byl postaven na konci 70. let minulého století pro potřeby komunistické strany a československé vlády. Dominanta předlistopadové éry z Dejvic zmizela loni v červnu. Zbourat hotel nechala skupina PPF, která budovu získala před dvěma lety. Názory laické i odborné veřejnosti na bourání hotelu se lišily. Někteří architekti s demolicí nesouhlasili a hotel označovali za unikátní stavbu. Jiní oponovali, že šlo o průměrnou architekturu. PPF tvrdila, že stavba byla předimenzovaná a neekonomická. “Demolice vyvolala velké reakce. Ale je fakt, že budova, tím jak to byla prestižní stavba, obsahovala spoustu uměleckořemeslných detailů, prvků i samostatných děl a ta svítidla byla zrovna tím příkladem,” uvedl Křížek. Muzeum má svítidla dlouhodobě zapůjčené od manželky zesnulého Libenského, Jaroslavy Brychtové. Na jejich společnou tvorbu upozorňuje informačním panel u svítidel.

Severočeské muzeum v Liberci je nejstarším uměleckoprůmyslovým muzeem v zemi. Depozitáře muzea ukrývají přes půl milionu sbírkových předmětů, mimo jiné i druhou největší sbírku orientálních koberců v zemi. Letos ho navštívilo zhruba 30.000 lidí.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Retro Garáž jaro

    Veteránská burza spojená s aukcí.

    26.04.2025 - 26.04.2025

    Lysá nad Labem, Česká republika

    https://www.retro-garaz....
  • Veletrh Antique jaro

    Největší domácí veletrh starožitností.

    24.04.2025 - 27.04.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.asociace.com...
  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Poštovní muzeum v Praze

    Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

    Praha, Hlavní město Praha

  • Veteran muzeum

    Muzeum se sbírkou amerických automobilových veteránů.

    Nová Bystřice, Jihočeský kraj

    www.muzeumveteranu.cz/...
  • Apple Muzeum Praha

    Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

    Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

    www.applemuseum.com/cs/...
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter