Sberatel.info
31. März, 2016
“Vyrobilo se jich jen pár kusů a v Čechách se jich dochovalo minimum,” uvedl Urbánek.
Muzeum má ve sbírkách značné množství stříkaček, od ruční džberové přes nejmenší motorové jednoválcové až po největší stroje. Kromě toho vystaví množství dobových fotografií. Shání jen malé exponáty k doplnění hadic a proudnic.
Muzeum má již zpracovaný projekt a připravuje podklady pro zpracování výstavy. Ta bude otevřena 4. října.
Hasičské stříkačky Stratílek se v červnu objeví i na každoročním festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto. “V tuto chvíli jich máme nasmlouvaných už 25,” uvedl Urbánek.
Továrnu založil Václav Ignác Stratílek v roce 1899. Podnik se mezi zavedenou konkurencí rychle prosadil a vyráběl celé spektrum potřeb pro hasiče od hadic, sekyrek, pil a žebříků až po stříkačky. Po první světové válce se kvůli nedostatku zakázek přechodně přeorientoval na výrobu tělocvičného nářadí. “Firma byla jedna z nejvýznamnějších v republice, měla velké množství vlastních patentů a vynálezů,” řekl Urbánek.
V roce 1948 byla společnost zestátněna a později přejmenována na Továrnu hasících zařízení THZ. Patřily k ní další závody v Berouně, Frýdlantu, Brně, Hořicích a Slatiňanech. Do výrobního programu patřily mimo jiné sanitní a nářaďové vozy, navijáky pro startování bezmotorových letadel, žebříky, kropicí i fekální automobily. Později se sloučila s druhým vysokomýtským závodem Karosa. V roce 1985 se výroba hasící techniky postupně přesunula z Vysokého Mýta do bývalých automobilových opraven v Poličce, kde po roce 1989 vznikla Továrna hasící techniky.