Sberatel.info
19. Juli, 2016
V úvahu připadají archivy divadla a tehdejšího krajského národního výboru, kde by mohl zjistit bližší podrobnosti. Zbraně mají druhotně vyraženou zkratku ZSLT, což by pro něj mohlo být vodítko.
“Budeme je využívat při výstavách s tématikou heydrichády. Pro mě by bylo velikým úspěch, kdyby se mohly vystavit přímo na Zámečku,” řekl Tetřev.
Zbraně původně vlastnilo Východočeské divadlo, nejspíš od roku 1950. Celkem jich mělo 18, z toho devět značky Mauser. Zbraně v roce 2014 legalizovalo prostřednictvím zbraňové amnestie. Později si je do své sbírky převzalo muzeum.
“Jak se zbraně do muzea dostaly, se už zřejmě nedozvíme. Měli jsme je uložené v trezoru. Možná kdysi sloužily spíš jako výzdoba scény,” řekl ředitel divadla Petr Dohnal.
Tento typ pušek se vyráběl v Německu za první světové války, za druhé světové války se modernizovaly. V Pardubicích je měl ve výzbroji policejní pluk Böhmen, včetně praporu, který sídlil v Pardubicích na Zámečku.
Ve sklepení vily z 19. století, kterou nechal postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich, Němci za druhé světové války vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, které pak popravili na nedaleké cvičné střelnici. Události z roku 1942 připomíná veřejně přístupný památník. V Pardubicích Němci zastřelili 194 lidí.
Vilu zdarma na konci roku 2014 získala Československá obec legionářská od společnosti Foxconn, která ji vlastnila 14 let. Legionáři připravují její opravy, shání dotace či mecenáše a pořádají tam již pietní a jiné akce.