Sberatel.info
19. Juli, 2016
Výstava nazvaná Siege maps: keeping memory safe (Mapy obležení jako záchrana paměti) má podle autorů zároveň podpořit česko-maltskou přihlášku do mezinárodního Registru programu Paměť světa světového dědictví UNESCO.
Z 350 celkově zapsaných památek zatím tvoří kartografické dokumenty pouhá čtyři procenta. Zda bude památka přijata, bude známo příští rok v červnu. Česko má již v registru pět zápisů.
Tři vystavené verze mapy bitvy (první, třetí a čtvrtá) pocházejí z kartografických sbírek National museum of Fine Arts na Maltě. Druhá verze byla nalezena Josephem Schirem díky digitalizovaným a zveřejněným mapám v Mapové sbírce Přírodovědecké fakulty.
V současnosti jde podle pořadatelů o jediný dochovaný výtisk v euro-amerických sbírkách. Díky tomu mohl být po 450 letech znovu sestaven celý cyklus válečného zpravodajství z rozhodující bitvy o Maltu.
V květnu 1565 zaútočilo na Maltu turecké vojsko s 40 tisíci muži. Proti nim stálo pouhých 540 maltských řádových rytířů a osm tisíc Malťanů a evropských žoldnéřů. Přestože přesila byla obrovská, podařilo se po čtyřech měsících obléhání Turky porazit. Autorem map byl Giovanni Francesco Camocio (1501-1575). Nejenže rychle a účinně informovaly Evropu o stavu obležení, ale především jako první přinesly zprávu o prohře Turků.