VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Olomoucké muzeum novou výstavou připomíná výročí Marie Terezie

Sberatel.info

4. Juni, 2017

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo výstavu připomínající 300. výročí narození české a uherské královny Marie Terezie. Těžiště expozice spočívá v tematických okruzích spjatých s Olomoucí, kterou Marie Terezie dvakrát navštívila. Výstavu zdobí například portréty jejích dětí, model Sloupu Nejsvětější Trojice, který byl vysvěcen za její přítomnosti v roce 1754, či oválná medaile Marie Terezie. Expozice v Handkeho sále bude k vidění do konce srpna, řekli dnes novinářům zástupci muzea.

Pozornost na výstavě je věnována české korunovaci Marie Terezie, kterou v roce 1743 prováděl olomoucký biskup Jakub Arnošt z Liechtensteinu-Castelkorna. Výstava se zaměřuje také na olomoucké návštěvy Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského v letech 1748 a 1754 či úspěšnou obranu olomoucké pevnosti při pruském obléhání v roce 1758. “Marie Terezie byla jediná žena své doby, která dokázala zvládnout tři role najednou: úlohu absolutistické panovnice, matky 16 dětí a milující manželky. Tím by mohla lidem 21. století sloužit jako příklad,” uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

K Olomouci měla podle zástupců muzea velmi pozitivní vztah. “Úspěšnou obranu Olomouce při obléhání armádou pruského krále Friedricha II. roku 1758 odměnila povýšením vojenských obránců města v hodnostech, udělením šlechtických titulů 16 olomouckým měšťanům, polepšením znaku města Olomouce a dotací 800 zlatých ročně na pořádání slavnostních střeleb na městské střelnici ve výroční den osvobození Olomouce, to znamená 2. července,” doplnil ředitel.

Marie Terezie přišla na svět 13. května 1717 jako druhorozené dítě císaře Karla IV. a jeho manželky Alžběty Kristýny. “Její život i vláda byly v mnoha ohledech výjimečné. Díky prozíravé politice svého otce se stala dědičkou habsburských zemí. Za muže pojala lotrinského vévodu Františka Štěpána, kterého po celý život velmi milovala a díky četnému potomstvu dala vzniknout nové habsbursko-lotrinské dynastii. Stala se jedinou ženou, která usedla na český trůn. Její čtyřicetiletá vláda výrazně ovlivnila dějiny střední Evropy,” uvedl autor expozice Filip Hradil.

Muzeum vystavilo k tomuto tématu především exponáty z 18. století, které přibližují dobu vlády Marie Terezie i její rodinný život. Pocházejí ze sbírek muzea, ale i sbírek olomouckého arcibiskupství, Muzea umění či Národního muzea. Vlastivědné muzeum se podílí také na výstavě k 300. výročí narození Marie Terezie na rakouském zámku Schoss Hof, kam zapůjčilo rozměrný portrét velitele olomoucké pevnosti, polního maršála Ernsta Dietricha Marschalla.

ČTK, ilustrační foto: Hungary Post

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Muzeum krajky

    Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

    Prachatice, Jihočeský kraj

    krajkaprachatice.cz/
  • Muzeum domečků, panenek a hraček

    V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

    Litomyšl, Pardubický kraj

  • Technické muzeum

    Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

    Brno, Jihočeský kraj

    www.technicalmuseum.cz/...
  • Muzeum techniky

    Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

    Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

    airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter