Sberatel.info
21. März, 2017
Globální prodej amerického výrobce hraček Mattel, kam patří značky Barbie nebo autíčka Hot Wheel, se loni ve čtvrtém čtvrtletí snížil o sedm procent. Prodej panenek Barbie přitom v předchozích třech čtvrtletích rostl. Počet prodaných panenek v prvním roce od uvedení na trh činil 350.000 kusů. Dnes se odhady pohybují v řádech miliard.
Barbie má dnes vlastní facebookovou stránku a stala se popkulturním fenoménem. Před dvěma lety se poprvé v komerční reklamě na Barbie objevil chlapec. A Barbie prošla loni zásadní změnou, má nové tvary těla a zastupuje více etnických skupin. Panenky tak mají oslovit širší demografické spektrum.
Postavičku vytvořila podnikatelka Ruth Handlerová společně s designérem Jackem Ryanem a pojmenovala ji po své dceři. První Barbie byla uvedena na trh 9. března 1959 a vyráběla se ve dvou variantách, jako blondýnka a brunetka, vždy oblečená do pruhovaného, černobílého plaveckého úboru. Handlerová se inspirovala německou panenkou Bild Lilli, což vedlo k soudnímu sporu. Nakonec se celá záležitost uzavřela, když americká společnost zakoupila patentová práva na výrobu německé panenky. Právě v Německu má Barbie velké obdivovatele.
Barbie si za svůj život oblékla téměř miliardu různých druhů šatů od věhlasných návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy. Její životní druh Ken Carson byl vyroben v roce 1961. Když hračkářská společnost oznámila v roce 2004 jejich rozchod, informovala o tom média na celém světě. Po sedmi letech se pár dal opět dohromady. Mimo Kena čítá rodina blonďaté panenky téměř dvě desítky rodinných příslušníků a přes 40 domácích mazlíčků.
Vzhledu světoznámé plastové panenky dosáhla díky plastické chirurgii kalifornská modelka Blondie Bennettová, která si vydělává prodejem fotek, na nichž pózuje jako Barbie. Lidské dvojníky má i Ken. Nejznámějším z nich je Brazilec Rodrigo Alves. Přeměna na vysněného opáleného svalovce mu trvala téměř deset let a své tělo si nechal pojistit na milion britských liber.
Na východě Evropy panence Barbie hrozí zákaz. Týmy psychologů a specializované laboratoře mají v Rusku a v některých sousedních zemích analyzovat hračky, které mohou poškodit dětskou psychiku nebo “vyvolat zájem o sex”. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy zřejmě pozornosti kontrolorů neujde ani Barbie, která prý může u dětí vyvolat komplexy.
(čtk,jj)