VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sbíráte medaile? Nenechte se ujít specializovanou výstavu v Národním technickém muzeu!

Sberatel.info

19. Dezember, 2017

Víte, že do medailí lze vkládat například různé přírodniny jako kamínky, hlínu, vodu, papír, sklo či počítačové komponenty? A že medaile může být i dvoudílná, otevírací nebo s vyměnitelnými částmi….Na vývoj medailérského umění v Česku v letech 2008 až 2017 poukazuje nová výstava instalovaná v Národním technickém muzeu v Praze na Letné. Obor představuje jako umění i řemeslo, což dokládá bohatou škálou prací členů Asociace umělců medailérů. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 25. března.

Podle historičky umění a teoretičky asociace Juliany Boublíkové Jahnové je medailérství specifickou součástí výtvarného umění, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti. Právě vystavené exponáty dokazují, že tato oblast úzce spojuje uměleckou invenci s řemeslným základem a že její nedílnou součástí jsou realizační techniky.

“V současnosti v něm hrají nezaměnitelnou roli dva směry: reprezentační směr a volná tvorba. U reprezentačního směru se jedná o zhotovování modelů na pamětní mince, pamětní medaile, případně vysokoškolské insignie nebo řády a vyznamenání. Protože se musí, s výjimkou insignií, vyrobit ve velkém množství, využívá se pro jejich realizaci technika ražby,” vysvětlila.

U volné tvorby se medailér může vyjádřit z hlediska tematiky, stylu i techniky zcela svobodně. A právě tento směr nejlépe dokládá mnohostrannost a pestrost uměleckých projevů, vzešlých z osobité obrazotvornosti každého umělce.

medaile 2

“Ve volné tvorbě je vidět, že existují i další realizační techniky, jako je lití, kování do oceli nebo rytí a broušení skla. Medaile rovněž nemusí být jenom z kovu, ale i ze skla, keramiky, plastu, recyklovaného materiálu a dalších hmot. Třeba i z marcipánu,” dodala.

Výstavka, která se nachází v Malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu, dokumentuje, že do medailí lze vkládat například různé přírodniny jako kamínky, hlínu, vodu, dále papír, sklo či počítačové komponenty. Medaile může být i dvoudílná, otevírací nebo s vyměnitelnými částmi. Některé exponáty jsou na hranici drobné plastiky, představují se medaile-asambláže, kinetické medaile či medaile s audioefektem.

“Při přípravě výstavy jsme chtěli ukázat široký záběr medailérského umění i s jeho technikami. Proto je dvěma nejužívanějším – technice ražby a lití – věnován také určitý prostor. Nejlépe však za sebe mluví sama díla – proto stojí za to výstavu navštívit,” dodává Juliana  Boublíková Jahnová.

Na obrázku: Jan Amos Komenský na zlaté kilové investiční medaili s motivem 200 Kč bankovky v ceně 1 490 000 Kč z emise České mincovny.

ČTK, JJ, ilustrační foto: NTM, Česká mincovna

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Muzeum domečků, panenek a hraček

    V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

    Litomyšl, Pardubický kraj

  • Poštovní muzeum v Praze

    Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

    Praha, Hlavní město Praha

  • Muzeum českého karosářství

    Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

    Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  • Muzeum technických hraček

    Muzeum se sbírkou mechanických plechových hraček od roku 1840.

    Velvary, Středočeský kraj

    www.muzeum-technickych-hracek.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter