Sberatel.info
8. Februar, 2022
V roce 2013 oznámila pošta Spojených států amerických, že v rámci oslav Národního měsíce sběratelství známek (National Stamp Collecting Month) bude vydán příležitostný aršík, který připomene světově proslulou známku – chybotisk „Inverted Jenny“ z roku 1918. Sto šťastných sběratelů ale čekalo velké překvapení.
Aršík obsahoval šest samolepicích známek a na okrajích aršíku byla kresba Národního poštovního muzea a průkopníka letectví Reubena H. Fleeta. V pravé části aršíku byla dále mapka s trasou první pravidelné letecké poštovní přepravy USA z New Yorku přes Filadelfii do Washingtonu. Na zadní straně aršíku pak byla popsána historie známky Inverted Jenny. V českém jazyce byla tato původní světová rarita popsána v nedávno vyšlé knize autora Radka Nováka „Poštovní známky – koníček, nebo investice?“.
Zároveň tehdy bylo oznámeno, že bude vytištěno celkem 13 200 600 známek, což odpovídalo 2 200 100 aršíků po šesti známkách. Známky byly vytištěny v nominální hodnotě 2 USD, aby se předešlo záměně s původní známkou z roku 1918 v hodnotě 24c.
Záhadu kolem tohoto neobvyklého počtu (známky se v 99,99 % případů vydávají v počtu minimálně na celé tisíce kusů) umocňovala skutečnost, že tyto příležitostné aršíky byly vydány a prodávány v celofánovém obalu s kartonovou destičkou, která zakrývala přední stranu aršíku, takže kupující vlastně neviděl, jak aršík vypadá!
Důvod tohoto tajuplného zabalení byl zveřejněn až v momentě, kde jeden kupující oznámil, že na jeho aršíku jsou natištěné známky s nepřevrácenou Jenny. Teprve tehdy americká pošta oznámila, že 100 suvenýrových aršíků bylo vytištěno s letadlem ve správné poloze. Tyto aršíky byly distribuovány na pošty na klíčových trzích a do velkých center zabývajících se prodejem známek.
Přílohou těchto 100 kusů bylo i krátké oznámení, na kterém – mimo jiné – stálo: „Gratulujeme! Právě jste si koupili limitovanou edici „správná poloha“ aršíku Inverted Jenny. Tento aršík je jeden z pouhých 100, které byly vytištěny a distribuovány zákazníkům…“ Certifikát byl podepsán vrchním poštmistrem Patrickem Donahuem. Dále byl přiložen dopis podepsaný paní Susan McGowan, která v něm šťastnému majiteli předem děkovala za zaregistrování tohoto aršíku u United States Post Office.
Do dnešního dne zůstalo těchto aršíků mnoho neohlášených. Je možné, že se některý z nich nachází i v České republice. I zde žijí sběratelé, kteří odebírají všechny nové známky vydané poštou Spojených států.
V aukčním domě Spink USA byl 26. ledna 2022 prodán jeden aršík s pořadovým číslem 12 za neuvěřitelných 45 000 USD plus aukční provize! Přitom jeho pořizovací cena před 9 lety byla pouhých pár dolarů.
Dle Radka Nováka, který se zabývá cenami vzácných poštovních známek, je tato emise ale čistě spekulativní záležitost vytvořená uměle Americkou poštou. „Na rozdíl od skutečně vzácných chybotisků podobného typu je zhodnocení této moderní rarity velmi nejisté. Ale kdo ví, sběratelé mají rádi všechny atypičnosti a přímo milují vše, čeho je nedostatek. Mnozí z nich jsou poté ochotni za takovýto kousek vydat i desítky tisíc dolarů, což potvrdila právě proběhlá aukce“ uzavírá Novák.
red, foto: Pošta USA
Odkaz na aukci zde