Sberatel.info
24. April, 2024
Česká pošta bere sběratele na výlet do Mariánských lázní, na hrad Loket nebo do pražské Botanické zahrady. A víte, že koník na Letenském kolotoči je potažen opravdovou kůží?
Známkový sešitek „Mariánské lázně“ je dílem výtvarnice Lenky Vojtové a známky v něm obsažené mají nominále „B“, tedy 27 Kč.
Námětem známky věnované druhému největšímu lázeňskému městu v Čechách je kolonáda Ferdinandova pramene nesoucí jméno krále Ferdinanda I. FDC zobrazuje interiér Gorkého kolonády – motiv pojatý jako hra světla a stínu.
Na kuponech, které známkový sešitek doplňují, je pak fontána Rudolfova pramene s náznakem dřevěného proskleného pavilonu v romantickém slohu, kde je fontána umístěna. Přebal sešitku je věnován kolonádě Maxima Gorkého, zadní strana fontáně Rudolfova pramene.
Známku „Hrad Loket“ ze série „Krásy naší vlasti“ vytvořil Adolf Absolon, liniovou kresbu provedl rytec Martin Srb. Nese nominále 27 Kč a byla vytištěna ofsetem v nákladu 88 000 ks.
Vedle samotného hradu zachycuje známka i řeku Ohři, Weyrotherovo odpočívadlo při řece, most do města a okraj města Loket. Námětem FDC je pak vstupní brána do hradu a budova markrabství – dnes hradní muzeum.
Výtvarník Mikuláš Kavan zvolil jako hlavní motiv známky věnované Letenskému kolotoči, který stojí nedaleko Národního technického muzea v Praze dřevěného koníka. Ten je nejvýznamnějším prvkem kolotoče a je potažen opravdovou koňskou kůží, což je unikátem svého druhu.
Rytinu FDC provedl Bohumil Šneider. Známka má nominále 27 Kč a byla vytištěna ofsetem v nákladu 400 000 ks.
Botanickou zahradu hl. m. Prahy ztvárnil na příležitostném poštovním aršíku Adam Kašpar. Známky mají nominále 27 Kč, 31 Kč a 34 Kč a rašík byl vytištěn ofsetem v nákladu 24 000 ks.
Námět FDC jsou reprezentativní druhy rostlin pěstované v trojské botanické zahradě, ale vyhynulé v přírodě, nebo naopak druhy nově popsané botaniky z Troji.
V dlouhodobé emisi „Umělecká díla na známkách“ vzdává tentokrát Česká pošta hold typografovi a výtvarníkovi Jiřímu Rathouskému.
Námět známky vychází z původního plakátu Jiřího Rathouského mapujícího vývoj písma. Jiří Rathouský navrhl tento plakát k propagaci typografické konference ATypI, konané v Praze v roce 1969. Na této konferenci se sešli tehdejší přední typografové z Evropy i ze zámoří. Motivy jsou i při své jednoduchosti nesmírně výrazné a zapamatovatelné. Už v době vzniku budily mimořádnou pozornost, a dodnes neztratily na přitažlivosti. Ke grafické úpravě známky byly použity běžné počítačové programy.
Autorem grafické úpravy poštovní známky je Otakar Karlas. Portrétní fotografie Jiřího Rathouského na FDC byla pořízená českým fotografem Václavem Chocholou.
Pruského filozofa Immanuela Kanta, který byl jedním z nejvýznamnějších evropských myslitelů a posledním z představitelů osvícenství, jenž ovlivnil pozdější romantické a idealistické filozofy 19. století, připomíná příležitostná písmenová známka ze série „osobnosti“.
Návrh známky od Markéty Prachatické je odkazem na Kantovy úvahy a jeho dobu. Autorka vyobrazila portrét Immanuela Kanta, hvězdné nebe a empírové sloupoví. Hvězdná obloha odkazuje na Kantův proslulý výrok „Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně“ zasazený v rámu z empírového sloupoví. Námětem FDC je pak Kantův náhrobek.
JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta