Sberatel.info
3. Mai, 2022
Více než 550 mincí, medailí a dalších uměleckých předmětů zájemci vydražili za zhruba 72 milionů korun včetně aukční přirážky. Nejcennější byla desetikoruna z doby vlády Habsburků s portrétem Františka Josefa I. z roku 1893 vydražená za 2,7 milionu korun (110.000 euro). Mince je zkušební ražbou čtyři roky před zavedením mincí s tímto motivem do oběhu.
Aukcí se o víkendu v Praze podle majitele aukčního domu Pavla Kroužka zúčastnilo osobně i on-line přes 200 lidí. Převažovali dražitelé z České republiky, Slovenska, Polska či Maďarska, nové majitele ale našly dražené mince či medaile také v Japonsku, Německu či USA.
“Velký zájem byl zejména o svatováclavské dukáty a mince z období vlády Habsburků. Nejvzácnější mince překonaly své dosavadní rekordy a potvrdil se tak rostoucí zájem o numismatiku,” uvedl Kroužek.
Mezi nejhodnotnějšími mincemi byl také Svatováclavský desetidukát z roku 1930, který se vydražil za 90.000 eur, tedy více než 2,2 milionu korun bez aukční přirážky. Za stejnou částku se prodal také Svatováclavský dvoudukát z roku 1951.
Dražily se také střelecké medaile a poháry. Nejdražší byl čtyřdukát střeleckého spolku Vídeň z roku 1873. Medaile, která je na trhu pouze v sedmi kusech, se vydražila za 40.000 eur, tedy necelý milion korun. Více než 340.000 korun vynesl stříbrný střelecký pohár VII. Moravská zemská a jubilejní střelba Jihlava z roku 1899. Pohárů se dnes dražilo 11.
“Numismatika zažívá v posledních letech boom a nyní je to umocněné tím, že lidé chtějí svoje volné peníze investovat,” dodal Kroužek. Nejvzácnější mince se podle něj zhodnocují ročně o desítky procent, aktuálně roste také obliba medailí.
V loňském roce sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Obrat byl o 100 milionů korun větší než dosavadní rekord z roku 2017. Celková cena deseti nejdražších obrazů loni činila 370,5 milionu korun, 19 obrazů stálo více než deset milionů korun, 187 obrazů se prodalo za více než milion korun.
ČTK, jj, foto: aukční dům