Sberatel.info
31. Mai, 2021
Mince má nominální hodnotu 5000 korun a jde o první minci z nového cyklu zlatých mincí Městské památkové rezervace. Vydáno je 3 400 mincí v běžném a 7 700 ve špičkovém provedení. Autorem mince je medailér Jiří Hanuš.
ČNB vydá v letech 2021 až 2025 deset zlatých mincí, kterými představuje historická centra deseti měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou. Další minci ze série vydá ČNB letos 5. října s motivem Jihlavy. Dále banka postupně vydá zlaté mince s motivy měst Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.
„Téma Městské památkové rezervace se vrací na pamětní mince po 35 letech. Města do tohoto cyklu byla vybrána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem tak, aby se neopakovaly náměty ztvárněné v roce 1986 v rámci stejnojmenné sady stříbrných mincí. Tento nový cyklus zlatých mincí bude souborem jedinečných uměleckých děl a může být i pozvánkou k návštěvě deseti krásných měst v České republice,” uvedl při slavnostním představení emise guvernér ČNB Jiří Rusnok. Představení se zúčastnil také starosta Chebu Antonín Jalovec a ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.
Historické centrum Chebu, ve kterém se nachází soubor 11 kupeckých domů zvaný Špalíček, je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Pohledovou dominantou památkové rezervace je rozsáhlá střešní krajina, pod kterou se skrývá komplex chebských krovů starých až 700 let.
Právě motiv chebského dřevěného krovu je ztvárněn na lícní straně vydané zlaté mince a je doplněný heraldickými zvířaty z velkého státního znaku. Na rubové straně jsou zobrazeny nejvýznamnější architektonické památky Chebu technikou koláže.
Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Nová mince se tak na trhu aktuálně nabízí za téměř 24 000 Kč.
ČTK, foto: Česká národní banka