Sberatel.info
18. Mai, 2020
Desetikilová mince Maple Leaf nejvyšší ryzosti pečlivě zachycuje každý detail jednouncové zlaté mince Maple Leaf, které tímto vzdává hold. Ta byla poprvé vyražena v roce 1979 a je to druhá nejstarší investiční mince na světě, hned po jihoafrickém zlatém Krugerrandu. Svou podobou odráží kanadskou historii.
Líc mince zdobí portrét Jejího Veličenstva královny Alžběty II., jenž byl vytvořen v roce 2003 známou kanadskou umělkyní Susannou Bluntovou. Rub zase zobrazuje javorový list, který se stal oficiálním státním symbolem Kanady 15. února 1965. Javorový list, sloužící také jako ochranná známka, byl navržen Walterem Ottem. Zajímavostí je, že tyto mince mají v Kanadě status zákonného platidla, ale jak je tomu i u jiných mincí, nominální hodnota je čistě symbolická a je o mnoho nižší než jejich tržní hodnota.
Proč je zrovna tato mince tak populární? Mince Maple Leaf je populární mezi sběrateli a investory zejména z důvodu její nejvyšší možné ryzosti zlata a tím, že neobsahuje žádné jiné kovy.
Desetikilová mince byla emitována v symbolickém počtu deseti kusů. Nominální hodnota každé z nich je 100 000 amerických dolarů. Nicméně skutečná cena je mnohem vyšší a je založena na kombinaci tržního podílu na trhu se zlatem v okamžiku nákupu plus příplatek za výrobu a ražbu.
Nová desetikilová zlatá mince Maple Leaf však není zdaleka největší na světě. Světové prvenství drží mince Australian Kangaroo z 99.999% ryzího zlata, vážící neskutečnou jednu tunu. Byla zhotovená Australskou mincovnou Perth Mint v roce 2011 a její odhadovaná cena je 53 bilionů amerických dolarů. Ještě předtím byla největší mincí na světě kanadská stokilová mince Maple Leaf s průměrem 50 centimetrů, tloušťkou 3 centimetry. Tato byla k vidění dokonce i v pražském Obecním domě během září roku 2009, pouze však na jeden jediný den.
Zdroj: coinweek.com; Foto: coinweek.com