Sberatel.info
12. August, 2019
Na hlavní město České republiky byla vloni v létě upřena pozornost celého filatelistického světa. Od 15. do 18. srpna se totiž v Praze konala Světová výstava poštovních známek PRAGA 2018.
Vlastní známky vzdaly hold Praze
K expu, které Světovou výstavu poštovních známek PRAGA 2018 provázelo, vydal tehdy Spolek pro sběratelství a umění speciální vlastní známky (oficiálně emitované Českou poštou), jejichž hlavním motivem byla Praha.
Poštovní známky „Praha elegantní“ a „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“, jež vyšly jako známkový sešitek, ocenili také čtenáři portálu idnes.cz, jež je vybrali jako nejpoutavější poštovní známky, jež k výstavě vyšly.
Autorem poštovních známek „Praha elegantní“ ve stylu art deco byl malíř Roman Sedlák, který se na tento styl dlouhodobě specializuje.
Druhým motiv s názvem „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“ vycházel z fotografií Radka Maciejewského, polského fotografa, jenž je ve své domovině oblíbený právě pro fotografie měst, ale také třeba automobilových veteránů nebo vlaků.
K poštovním známkám byly vydány také pohlednice se stejným motivem a příležitostné razítko.
Pamětní list vychází v omezené sérii 30 kusů
Jako připomínku celé události vydává v těchto dnech spolek v roce 2019 číslovanou sérii 30. pamětních listů „Praga 2018 Expo – Praha elegantní“ signovanou autorem, Romanem Sedlákem.
Pamětní list nese originály známek „Praha elegantní“, které jsou oraženy kašetem, jež připomíná jejich umístění v čtenářské anketě portálu idnes.cz.
List si můžete objednat za 750 Kč (do vyprodání série) na emailu [email protected], nebo vydražit do pondělí 19. srpna v aukci na internetovém portálu Aukro – zde. Vaše peníze v tomto případě půjdou malým hasičům z SDH Starý Rožmitál pod Třemšínem.
Vlastní poštovní známky „Praha elegantní“ a „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“ je pak stále možné koupit zde nebo na stánku firmy Sběratelské dárky na nadcházejícím veletrhu Sběratel.
Na výstavě byl poprvé vystaven modrý Mauritius českého sběratele
Světová výstava PRAGA se koná jednou za dekádu, první proběhla v Praze už v roce 1938.
Na výstavě byly představeny výstavní třídy tradiční filatelie, poštovní historie, filatelistické literatury, fiskálních cenin, otevřená třída, třída moderní filatelie a jednorámové exponáty.
Největším lákadlem pro širokou veřejnost byla určitě možnost spatřit na vlastní oči nejslavnější známky světa: červený a modrý Mauritius s nápisem “Post Office” z roku 1847 a takzvaný Bombay Cover odeslaný roku 1850 se dvěma známkami červeného Mauritia. V současné době jde o největší soubor těchto rarit na světě – všechny se nacházejí ve sbírce dosud neznámého českého filatelisty.
Expa se účastnilo několik desítek dealerů a řada poštovních správ. Nejen filatelisté tak měli na veletrhu šanci koupit poštovní známky z téměř padesáti zemí světa.
JJ, foto: archiv