Sberatel.info
29. Oktober, 2018
Hranici deseti milionů korun přesáhl i olej na plátně Jindřicha Štyrského s názvem Lampiony, který se také i s přirážkou vydražil za 10,3 milionu korun. Kromě toho, že autoři zmíněných tří děl patří mezi sběratelsky oblíbené umělce, dražená díla spojuje ještě to, že pocházejí ze sbírky rakouského sběratele Iva Rottera a byla dlouhodobě vystavena v rakouské Národní galerii Belvedere ve Vídni a na mnoha dalších výstavách v zahraničí.
Nejdražším dílem Toyen v tuzemských aukcích i po dnešku zůstává obraz Šero v pralese, který se loni z vyvolávací ceny 14 milionů vyšplhal až na 36 milionů korun s aukční přirážkou. Štyrského autorský rekord drží obraz Kominík a sněhulák, který se loni prodal za 23,6 milionu.
Vydražil se také první olej s motivem dítěte v tvorbě Josefa Čapka Chlapec v okně. Vyvolávací cenu měl 3,75 milionu korun a našel kupce za 5,6 milionu korun. Nejdražším dílem Josefa Čapka na tuzemském aukčním trhu zůstává obraz V červnu (Kraj) prodaný za 17,5 milionu včetně aukční přirážky.
Za 1,6 milionu korun se vydražila také fotografie Františka Drtikola s názvem Composition z roku 1929. Úspěchu dosáhl i kvaš Františka Kupky s názvem Tanečnice, který se vyšplhal až na 3,8 milionu korun, což je za práci na papíře vysoká částka. Tuzemskému žebříčku uměleckých děl vévodí Kupkovy malby, z nichž ta nejdražší přesáhla hranici 60 milionů korun.
Autorský rekord dnes podle pořadatelů aukce zlomil Jindřich Prucha, když se jeho olej Ukřižování s velmi patrným vlivem Edvarda Muncha prodal za 2,7 milionu korun.
Současné umění bylo zastoupené třeba plastikou Krištofa Kintery Talkman; prodala se za 1,5 milionu korun.
ČTK, foto: Adolf Loos Apartment and Gallery